Kuria Metropolitalna

Kuria Metropolitalna w Poznaniu, jako naczelny organ władzy kościelnej archidiecezji poznańskiej, odpowiada dziś za całą sferę funkcjonowania instytucji kościelnych w mieście. Początki kościoła w Poznaniu to początki państwa polskiego. To tutaj powstało pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo, na którego czele stał biskup Jordan.

Siedzibą biskupstwa od początków kościoła był Ostrów Tumski z katedrą, w której spoczywają prochy pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Dziś władza Kurii Biskupiej obejmuje w Poznaniu 18 kościołów (wraz z katedrą na Ostrowie Tumskim). Wśród nich są najbardziej atrakcyjne zabytki miasta, takie jak: bazylika katedralna p.w. św. Piotra i Pawła, kościół NMP, Psałteria na Ostrowie Tumskim.


Kuria prowadzi ponadto Muzeum Archidiecezjalne oraz Archiwum Archidiecezjalne. Muzeum Archidiecezjalne posiada cenną kolekcję wielkopolskiej sztuki sakralnej, zwłaszcza rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego i sakralnej sztuki zdobniczej. W Archiwum zgromadzono m.in.: 1085 dokumentów pergaminowych, z których najstarszy, wystawiony przez księcia Władysława Laskonogiego pochodzi z 1231 r.; ok. 15 tys. dokumentów papierowych i listów; ok. 2,5 tys. ksiąg rękopiśmiennych będących świadectwem działalności centralnych urzędów diecezjalnych z okresu staropolskiego.

Oprócz akt pochodzących z urzędów centralnych znajdują się w nim także akta organizacji i stowarzyszeń kościelnych, których centrale w okresie międzywojennym znajdowały się w Poznaniu. Przechowuje się tu także ogromny zbiór akt parafialnych, z których wydzielono osobny zbiór, ponad 1 700 ksiąg metrykalnych. Obecnie zbiór Biblioteki posiada około 2097 rękopisów z XII - XX wieku; 799 inkunabułów oraz 3508 starodruków z XVI-XVIII wieku.


Kościoły i obiekty należące do kościoła poznańskiego są nie tylko ciekawymi zabytkami architektury, ale również miejscem organizacji ciekawych wydarzeń kulturalnych. Przykładem mogą być koncerty organowe organizowane w poznańskiej Farze czy msza nocna w katedrze z wykonaniem Requiem Mozarta. Dla celów szeroko rozumianej turystyki wykorzystać można również kanonię (przewidziana funkcja gastronomiczna), czy budynek dawnego Seminarium Duchownego z pomieszczeniami możliwymi do wykorzystania dla celów wykładowych i konferencyjnych.


Kuria Metropolitalna
Ostrów Tumski 2, 61-109 Poznań
tel. (61) 852 42 82
www.archpoznan.pl

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej