Park (ing) Day 2019

Tegoroczny Park (ing) Day odbędzie się w sobotę, 21 września, na łazarskim skwerze Eki z Małeki. Będzie to okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale także do dyskusji o przyszłości tego miejsca.

Park (ing) Day odbędzie się w tym roku na skwerze Eki z Małeki
Park (ing) Day odbędzie się w tym roku na skwerze Eki z Małeki

Park (ing) Day organizowany jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To uliczne święto, podczas którego mieszkańcy miast na całym świecie zamieniają parkingi w przestrzenie aktywności sąsiedzkiej.

21 września na skwerze Eki z Małeki odbędzie się całodzienny piknik (10:00-19:00). Na otaczających go miejscach parkingowych i części jezdni na jeden dzień pojawią się ławki, stoliki, zielone poduchy i donice z roślinami. Uczestnicy będą mogli odpocząć i podyskutować nad przyszłością tego miejsca podczas konsultacji architektonicznych, organizowanych przez Miasto Poznań. W programie znalazły się również: warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkanie z behawiorystą zwierzęcym, wystawa archiwalnych fotografii dzielnicy, spacer śladami łazarskiego transportu, czy wycieczki rikszą. Na skwerze powstanie także strefa kawiarniana stworzona przez łazarskie lokale: Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza i Cafe Przymiarka. W menu: pyszne pączki, drożdżówki i ciasta z rodzinnych przepisów, wytrawne tarty, wegetariańskie pizzy, a także kawa i lemoniada.

Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej otoczony jest miejscami parkingowymi. W kolejnych latach planowana jest jego rozbudowa, dlatego podczas Park (ing) Day Poznań 2019 organizatorzy zapraszają mieszkanki i mieszkańców do rozmowy o przyszłości tego miejsca, jego potencjałach, architekturze, funkcjach, o potrzebach i obawach jego użytkowników.

Przyszłość skweru Eki z Małeki - konsultacje społeczne

W jaki sposób skwer Eki z Małeki mógłby się dalej zmienić? Jakie nowe funkcje mógłby pełnić? Czego nie powinno na nim zabraknąć? Park (ing) Day 2019 to okazja do rozpoczęcia dyskusji o przyszłości tego miejsca. Na sugestie czekać będą kolorowe skrzynki, tablica marzeń oraz ludzie, którzy pomogą wyobrazić sobie skwer w całkowicie nowej odsłonie. Podczas rozpoczynających się konsultacji społecznych toczyć się będą rozmowy o potrzebach, pomysłach i oczekiwaniach, jakie mieszkańcy tego fyrtla, mają wobec Eki z Małeki.

Kolejnym etapem konsultacji będą spotkania, ankiety i warsztaty projektowe, podczas których wspólnie wypracowane zostaną wytyczne dla architektów. Na tej podstawie powstanie koncepcja przebudowy skweru. Będzie ona pokazana mieszkańcom, by zweryfikować, czy zaproponowane rozwiązania spełniają ich oczekiwania.

Skwer Eki z Małeki po raz pierwszy przebudowany był w 2015 roku w ramach testu. Od początku w planach było poszerzenie placu. Po pierwszej przebudowie skwer z miejsca o niechlubnej opinii i etykiecie niebezpiecznego, przekształcał się w zieloną i przyjazną lokalizację, na której prowadzone są aktualnie działania kulturalne czy edukacyjne.

W związku z planowanym wprowadzeniem na Łazarzu Strefy Płatnego Parkowania zmienią się zasady postoju w rejonie skweru. Otworzy to możliwość przekształcenia go w śródmiejski plac. Stąd decyzja Rady Osiedla św. Łazarz o przeznaczeniu środków na konsultacje społeczne i opracowanie na ich podstawie koncepcji zmian w tym miejscu.

W 2018 roku skwer oficjalnie zyskał nazwę skweru Eki z Małeki. Nawiązuje ona do potocznej nazwy ulicy Małeckiego, jakiej używano zwłaszcza w latach 50., kiedy w Poznaniu funkcjonował odłam subkultury bikiniarzy. Na Łazarzu najbardziej znana była grupa Eka z Małeki, której członkowie wzięli czynny udział w wydarzeniach poznańskiego Czerwca'56.

ZDM