Rozbudowa kolejnego odcinka autostrady

Ruszyła budowa trzeciego pasa autostrady między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Kierowcy muszą liczyć się ze zmianą organizacji ruchu. Realizatorem prac jest spółka Autostrada Wielkopolska. Prace zostaną podzielone na etapy, a cała inwestycja potrwa do końca 2025 roku.

Zdjęcie z autostradowej obwodnicy Poznania - grafika artykułu
Ruszyła budowa trzeciego pasa autostrady między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód fot. AWSA

W poprzednich latach trzeci pas został dobudowany między węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny. Rozbudowa na kolejnych 10 kilometrach - między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód - ma na celu poprawę płynności ruchu oraz zapewnienie sprawnego, bezpiecznego i komfortowego przejazdu tym odcinkiem A2.

Już w sobotę, 15 czerwca drogowcy rozpoczęli wprowadzanie elementów tymczasowej organizacji ruchu - wytyczyli pasy dla pojazdów jadących autostradą, oddzielając teren robót od ruchu, zainstalowali znaki ostrzegawcze oraz nakazu i zakazu - związane z realizowanymi pracami.

17 czerwca rozpoczęły się prace drogowe związane z budową trzecich pasów na kolejnym odcinku, tym razem na wschód. W związku z tym nastąpi zmiana organizacji ruchu. Kierowcy powinni zachować ostrożność i stosować się do znaków.

Pierwszy etap robót będzie dotyczył odcinka między 176 km (sąsiedztwo Miejsc Obsługi Podróżnych Krzyżowniki i Tulce) oraz 180 kilometrem autostrady A2 (węzeł Poznań Wschód). Prace zostały zaplanowane w taki sposób, aby były jak najmniej uciążliwe dla kierowców. Będą oni mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, niemniej wprowadzono ograniczenie prędkości na remontowanym odcinku, odpowiednio do 80 i 60 km/h.

Pomiędzy kilometrem 176 i 177 autostrady:

  • Jadący w kierunku na Świecko będą poruszać się pasem szybkim jezdni północnej oraz pasem szybkim jezdni południowej ("pod prąd")
  • Jadący w kierunku na Warszawę będą poruszać się dwoma pasami jezdni południowej (wolnym oraz awaryjnym)

Pomiędzy kilometrem 177 a 180 autostrady:

  • Kierowcy jadący na Świecko będą poruszać się pasem awaryjnym oraz wolnym jezdni północnej
  • Kierowcy jadący na Warszawę będą poruszać się pasem szybkim jezdni południowej oraz północnej (tym ostatnim "pod prąd")

Uwaga

Kierowcy jadący z kierunku Świecka, chcący zjechać z autostrady na węźle Poznań Wschód w trasę S5, powinni poruszać się jezdnią południową, standardowo przeznaczoną do jazdy w kierunku na Warszawę. Z pasa lewego, poprowadzonego jezdnią północną ("pod prąd") nie będzie możliwości zjazdu na węźle Poznań Wschód na drogę S5.

Na tym odcinku (między kilometrem 176 a 180 autostrady A2) prace będą realizowane przez ok. dwa miesiące. Powyższy harmonogram robót może ulec korekcie z uwagi na m.in. warunki pogodowe.

Aktualne informacje o płynności przejazdu na odcinku A2 Konin - Świecko dostępne są na platformie X pod adresem: https://x.com/AutostradaWlkp na stronie internetowej pod adresem: https://www.autostrada-a2.pl/aktualna-sytuacja/ oraz pod numerem infolinii: +48 800 022 242

AWSA