Komunikaty

pagina

Transport

Pominąłeś menu

menu

Więcej zieleni na ul. Wyspiańskiego

Kolejne nasadzenia pojawią się przy ul. Wyspiańskiego. Przybędzie nowych drzew, krzewów oraz bylin. Wykonanie odbruków pozwoli odzyskać przestrzeń dla zieleni. 

Nowa zieleń przy ul. Wyspiańskiego - grafika artykułu
Na ul. Wyspiańskiego pojawi się więcej zieleni. To kontynuacja prac z poprzednich lat fot. ZDM

Nowa zieleń pojawi się na fragmencie od skweru Marszałka Ferdynanda Focha do skrzyżowania z ulicą Jarochowskiego. Rada Osiedla Łazarz wskazała ten odcinek jako wymagający dodatkowych nasadzeń. 

Kluczowym elementem prac jest odbrukowanie szerokich chodników. Około 275 m² betonowej kostki zostanie zdjęte, a w jej miejscu powstaną tereny biologicznie czynne. W świeżo odsłoniętych przestrzeniach ułożona będzie warstwa żyznej ziemi, aby stworzyć odpowiednie warunki pod nowe nasadzenia.

Posadzonych będzie kilkaset nowych roślin, w tym cztery drzewa - 3 klony polne Elegant oraz 1 platan Minaret, ponad 480 krzewów - głównie róż w odmianach odpornych na warunki miejskie, takich jak Satina, Heidertraum, Apricola i Larissa, a także ponad 60 sztuk bylin, w tym trawa ozdobna Panicum. Całość wzmocni rozłożona warstwa mulczu oraz aplikacja mikroorganizmów glebowych wspierających prawidłowy rozwój roślin. 

Istniejące słupki i stojaki rowerowe zostaną zdemontowane i zamontowane ponownie, część z nich w nowych lokalizacjach. Takie działania poprawią bezpieczeństwo pieszych i pozwolą lepiej zagospodarować publiczną przestrzeń. 

Nowe nasadzenia pozytywnie wpłyną na wygląd ulicy, a także poprawią jej mikroklimat i retencję wód opadowych. 

Całkowity koszt jesiennych prac wynosi ponad 140 tys. złotych. 

Nie są to pierwsze działania dotyczące nasadzeń i odbruków na ulicy Wyspiańskiego. Prace takie wykonano już w 2022 roku na odcinku od skrzyżowania z ulicą Głogowską do skrzyżowania z ulicą Matejki, finansując je ze środków pochodzących ze Strefy Płatnego Parkowania. Wiosną tego roku posadzono drzewa na fragmencie ulicy między skrzyżowaniami z ulicami Kossaka i Ułańską.

ZDM

Dowiedz się więcej na temat

Do góry