Wyższe opłaty dodatkowe w Strefie Płatnego Parkowania

Od 12 listopada obowiązywać będą wyższe opłaty dodatkowe za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Za postój bez opłaty lub przekroczenie czasu trzeba będzie zapłacić 150 złotych lub 200 złotych.

Wyższe opłaty dodatkowe w Strefie Płatnego Parkowania - grafika artykułu
Wyższe opłaty dodatkowe w Strefie Płatnego Parkowania

Stosowną uchwałę w połowie października podjęli miejscy radni. Jej zapisy wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Publikacja miała miejsce 25 października. To oznacza, że 9 listopada mija ustawowe 14 dni. Z uwagi jednak na przypadającą tego dnia sobotę, następnie niedzielę i święto w poniedziałek - nowe wysokości opłat zaczną obowiązywać od 12 listopada 2019 roku.

Zgodnie z nowym taryfikatorem osoby, które nie zapłaciły za postój w Strefie Płatnego Parkowania, przekroczyły czas parkowania lub posiadając identyfikator parkują w innym niż wskazany sektor, albo też mając bilet lub kartę abonamentową parkują w drożej podstrefie będą musiały zapłacić 150 złotych opłaty dodatkowej. Po upływie siedmiu dni - wzrośnie ona do 200 złotych.

We wrześniu tego roku zmieniły się ogólnikrajowe przepisy. Zgodnie z nowymi opłaty dodatkowe mogą wynosić do 10 procent wynagrodzenia minimalnego (225 złotych). Dotychczas pozostawienie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania bez zakupu biletu wiązało się z niską karą. Około 500 kierowców dziennie zostawiało samochody w SPP i nie kupowało biletów za parkowanie. Wyższe stawki zapobiegną unikaniu opłat i spowodują wzrost liczby zakupionych biletów parkingowych. Przyczynią się również do zwiększenia rotacji pojazdów w strefie. Nowe stawki opłat dodatkowych będą zbliżone do tych, które obowiązują w przypadku jazdy pojazdami komunikacji publicznej bez ważnego biletu.

Trzeba zaznaczyć, że pływy ze Strefy Płatnego Parkowania przeznaczane są m.in. na poprawę infrastruktury. Dzięki nim remontowane są chodniki i ulice oraz nasadzana jest zieleń. W ostatnich latach wyremontowane zostały między innymi chodniki na takich ulicach jak: Orzeszkowej, Długosza, Słowackiego, Galla Anonima, Kościuszki, Przybyszewskiego, Chełmońskiego, Zwierzynieckiej, Kassyusza, Iłłakowiczówny.

ZDM

sieci społecznościowe