- W dniach 13-15 marca 2009 w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się VIII Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży, równolegle z nimi odbywały się Targi Edukacyjne.

Patronat honorowy nad imprezą objęli pan Bohdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, pani Katarzyna Hall, oraz Prezydent miasta Poznania, pan Ryszard Grobelny.

W targach "Książka dla dzieci i młodzieży" po raz wtóry udział wzięli przedstawiciele Győr- partnerskiego miasta Poznania. Na tegoroczne Targi Poznań zaprosił członków Samorządu Mniejszości Polskiej w Győr, z którymi wspólnie organizował już kilka imprez. Główną ideą tego uczestnictwa był zamysł zaprezentowania współczesnej książki węgierskiej dla dzieci i młodzieży na rynku polskim, a także informacja o działalności Polonii węgierskiej, przedstawienie działalności Forum Twórców Polonijnych i mediów polonijnych.
Sąsiedztwo Targów Książki z Targami Edukacyjnymi uczyniło program obu imprez jeszcze bardziej różnorodnym i przyciągnęło szerokie rzesze zainteresowanych. Podczas trzech dni zaprezentowało się wiele wydawnictw dla dzieci i młodzieży. Impreza dała możliwość osobistego kontaktu ze znanymi twórcami literatury i ilustratorami, m.in. ze świetnymi ilustratorami książek i wydawnictw dziecięcych, panem Bohdanem Butenko i panią Marią Ekier. Targom towarzyszyły znakomite wystawy ilustracji i grafiki książkowej: "Salon Ilustratorów" i z cyklu "Mistrzowie Ilustracji" wystawa pani Marii Ekier, a także "Książka dobrze zaprojektowana" i "Nagrody Polskiej Sekcji IBBY". Zwracał uwagę bardzo bogaty program merytoryczny: konferencje, wykłady, panele oraz liczne warsztaty i zajęcia dla dzieci.
Laureatkami przyznawanej corocznie nagrody Statuetka Pegazika w tym roku zostały pani Joanna Kulmowa - pisarka i poetka (w kategorii TWÓRCA KSIĄŻKI DLA DZIECI), pani Malgorzata Berwid, reżyser oraz dziennikarka telewizyjna, autorka cyklu programów "Moliki książkowe" (w kategorii PRZYJACIEL KSIĄŻKI DLA DZIECI).

Na stoisku węgierskim zaprezentowane zostały książki czterech węgierskich wydawnictw: budapeszteńskich "Móra", "Pagony", Csimota" i "Könyvmolyképző" z Segedu. Wystawione na Targach węgierskie książki zostały przez wydawnictwa ofiarowane Bibliotece im. Raczyńskich w Poznaniu oraz działającemu przy Uniwersytecie A. Mickiewicza wydziałowi Hungarystyki. Książki węgierskich autorów wzbudzały zainteresowanie polskich wydawców i zwiedzających, uwagę przyciągała przede wszystkim bardzo nowoczesna i śmiała ilustracja, która i w polskich książkach cieszy się niezmiernym powodzeniem. Współpraca z polskimi i węgierskimi wydawnictwami zamierzona i zapoczątkowana przez uczestników tegorocznych targów będzie kontynuowana na Międzynarodowym Salonie Książki w Győr i Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. (Maria Teresa Szabó)


- W dniach 6-7 czerwca 2009 w Jarmarku Świętojańskim udział wzięli artyści i rzemieślnicy z Gyor.

- W dniach 19-26 lipca 2009 w Poznaniu przebywały dzieci z Brna (Czechy), Charkowa (Ukraina) i Gyor (Węgry). Nasi goście wzięli udział w warsztatach artystycznych Letnie Pogotowie Sztuki, organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka, na Cytadeli. W trakcie swojego pobytu dzieci miały okazję nie tylko poznać nowe techniki artystyczne, ale również nasze miasto i jego atrakcje- Nowe Zoo, Muzeum Instrumentów Muzycznych i Palmiarnię.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej