- w dniach 4-6 marca 2011 w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży, w których udział wzięli przedstawiciele m.in. miasta Gyor. Oprócz stoiska z książkami i materiałami o mieście dzieci i ich rodziców interesowała możliwość zabaw z animatorkami kultury. Jest to pierwsza impreza targowa w tej części Europy w całości poświęcona publikacjom dla najmłodszych i młodych czytelników. Pokłosiem dotychczasowych kontaktów przedstawicieli środowiska jest powstająca książeczka z legendami z Poznania i Gyor.

- 23 marca 2011 w Poznaniu odbył się VI Dzień Przyjaźni Polsko -Węgierskiej pod honorowym patronatem i przy uczestnictwie prezydentów Polski i Węgier. To ważne, z punktu widzenia kształtowania naszego nowoczesnego partnerstwa, wydarzenie świętowane jest na przemian w Polsce i na Węgrzech. Uczestniczą w nim przedstawiciele środowisk polonijnych, miast partnerskich oraz instytucji współpracujących. W poznańskim tygodniu kultury węgierskiej wzięło udział wiele instytucji kultury i oświaty.

O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  W 2011 roku zaszczyt goszczenia uczestników tego prestiżowego spotkania przypadł w udziale Poznaniowi.

Pomysł corocznej imprezy mającej na celu odnowienie i ożywienie kontaktów polsko-węgierskich zrodził się w Györ, które jest miastem partnerskim Poznania. W 2006 roku w czasie zjazdu polskich i węgierskich miast partnerskich w Györ, na którym spotkali się prezydenci oraz przedstawiciele samorządów Węgier i Polski, odsłonięto pomnik przyjaźni obu narodów, a Polsko-Węgierskie Towarzystwo Historyczne im. Piłsudskiego z Györ przedłożyło wówczas pisemnie ten projekt prezydentom Polski i Węgier.

- od 30 czerwca do 4 lipca 2011 w Gyor przebywała reprezentacja Poznania na Międzynarodowej Olimpiadzie Dzieci. Wśród drużyn z miast partnerskich Gyor zajął najwyższe w historii dotychczasowych wyjazdów - 3 miejsce na podium. Nasi przedstawiciele z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 doskonale prezentowali się w takich konkurencjach jak: pływanie, piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka i lekka atletyka (bieg, skok w dal, rzut piłeczką palantową).

- w dniach 15-18 lipca 2011 w Gyor odbywała się doroczna impreza pod tytułem Ulica Miast Partnerskich, wydarzenie organizowane podczas Festiwalu Żelaznego Koguta w Győr. To spotkanie międzynarodowe ma na celu zaprezentowanie różnorodności kulturalnej Europy i wzmocnienie solidarności różnych narodów europejskich, wspierając
tym samym europejskie wartości.
Każde miasto partnerskie Győr (oprócz Poznania: Erfurt, Ingolstadt i Kuopio) promowało się na specjalnie przygotowanym stoisku w postaci drewnianego domku. Na stoisku Poznania odwiedzający otrzymywali materiały promocyjno-turystyczne i rogaliki świętomarcińskie.
Gościnnie z dwoma koncertami na rynku głównym miasto Poznań reprezentowali również młodzi muzycy grający na instrumentach dętych drewnianych i wokalistka z Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej w Poznaniu. Poznań reprezentowały także dwie animatorki, studentki studiów pedagogicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, które, w pobliżu stoiska Poznania, w charakterze wolontariuszek, prowadziły zajęcia plastyczno-ludyczne dla dzieci poświęcone Poznaniowi, jego symbolom i legendom.
 W czasie pobytu w Győr delegacja z Poznania została przyjęta przez przedstawicieli Polonii w siedzibie Samorządu Mniejszości Polskiej.
    W dzień przyjazdu, w Ratuszu odbyło się spotkanie- dyskusja dotycząca sposobów promowania wydarzeń kulturalnych.


- Podczas Wine Festival (Festiwal Wina) 26 sierpnia 2011 r. na głównym placu w Gyor wystąpił poznański zespół Dixie Company

- Zawodnicy zdrowi i niepełnosprawni z Gyor uczestniczyli w integracyjnej imprezie sportowej dla dzieci "Europa bez Barier" w Poznaniu w dniach 8-11 grudnia 2011 r., jako przedstawiciele jednego z siedmiu miast partnerskich konkurujących w pływaniu na Termach Maltańskich.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej