• 10-lecie współpracy Poznania i Kutaisi

W dniach 10-12 lutego 2019 r. w Poznaniu przebywała delegacja przedstawicieli partnerskiego miasta Kutaisi (Gruzja). Okazją do złożenia wizyty był, przypadający w tym roku, jubileusz 10- lecia współpracy partnerskiej.

11 lutego Mer Miasta Kutaisi, pan Giorgi Chigvaria i Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania, pani Katarzyna Kierzek- Koperska, podpisali list o kontynuacji współpracy między Miastem Poznań a Miastem Kutaisi. Umowa łącząca oba miasta obejmuje szeroki zakres współpracy, m.in. naukę, kulturę, targi, realizację wspólnych projektów wspieranych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Unię Europejską oraz korzystanie z doświadczeń w pozyskiwaniu środków pomocowych. Przewidywana jest także współpraca i wymiana doświadczeń  w zakresie zarządzania miastem, w tym funduszami miejskimi oraz funkcjonowaniem infrastruktury miejskiej.

Delegacja z Kutaisi wraz z przedstawicielami Regionu Imereti wzięła także udział w Targach Budma oraz Konferencji "Doing Business: Georgia" organizowanej przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju, której celem było przybliżenie Gruzji wielkopolskim przedsiębiorcom.


  • Wizyta w mieście partnerskim Kutaisi

W dniach 1-5 maja 2019 r. Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Iwona Matuszczak-Szulc oraz Z-ca Dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Katarzyna Sobocińska reprezentowały Miasto Poznań na obchodach Święta Miasta Kutaisi (Gruzja), które w tym roku miało szczególny charakter ze względu na jubileusz 10- lecia podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Poznaniem a Kutaisi.

W dniu 2 maja przedstawicielki Miasta Poznania wzięły udział, na zaproszenie Mera Kutaisi Giorgi Tchigvaria, w uroczystych obchodach Święta Miasta. Wizyta miała szczególny charakter w związku z 10-leciem partnerstwa pomiędzy Poznaniem i Kutaisi. W programie przewidziano miedzy innymi spotkania z władzami regionu oraz z przedstawicielami Polsko-Gruzińskiej Izby Gospodarczej oraz udział w wydarzeniach kulturalnych uświetniających jubileusz współpracy.

W dniach 3 i 4 maja delegacja uczestniczyła w zorganizowanym po raz pierwszy w Kutaisi Międzynarodowym Forum Gospodarczym, podczas którego zaprezentowano rozwój gospodarczy miasta Kutaisi i regionu Imereti, swoje prezentacje pokazali między innymi lokalni przedsiębiorcy i inwestorzy.

Jednym z punktów pobytu w Gruzji były także wizyty w dwóch Specjalnych Strefach Przemysłowych funkcjonujących w Kutaisi, w których pojawiają się już pierwsi inwestorzy, m.in. z Chin.


W ramach prowadzonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat programu stażowego pod nazwą Wielkopolska Akademia Samorządności, który skierowany jest do urzędnków administracji regionów wspólpracujacych z województwem wielkopolskim, w dniach 5-6 grudnia w Urzędzie Miasta Poznania gościły 3 stażystki z Regionu Imeretia i miasta Kutaisi z Gruzji. Program przygotowany dla gruzińskich gości obejmował między innymi wymianę doświadczeń w zakresie obsługi inwestorów zagranicznych, działania związane z rewitalizacją obszarów miejskich, prowadzenie działalności gospodarczej oraz tworzenie strategii rozwoju miasta.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej