Győr (Węgry)

Podpisanie umowy: 23 stycznia 2008 roku

Zakres współpracy: Kultura (wymiana wydawców podczas targów książki), sport, wymiana doświadczeń z zakresu działalności samorządowej, edukacja.

Wiadomości o mieście:

Győr jest najważniejszym miastem północno - zachodnich Węgier, 6 w kraju pod względem wielkości. W mieście mieszka 128 tysięcy osób. Győr leży w połowie drogi między Wiedniem i Budapesztem, przy jednej z najważniejszych tras Europy Środkowej.

Jest jednym z głównych centrów administracyjnych i kulturalnych Węgier. Jest również miastem uniwersyteckim (od 2002 r.) i popularnym kierunkiem turystycznym. Są tu kąpieliska termalne oraz ogród zoologiczny. Niedawno otwarto lotnisko Győr-Per. Győr odznacza się piękną barokową architekturą. Miasto otrzymało europejską nagrodę za wkład w ochronę dziedzictwa historycznego. Historycznym centrum jest Wzgórze Kaptalan, gdzie zbiegają się rzeki: Moson-Dunaj, Rába i Rábca. Győr udało się przyciągnąć wiele inwestycji z zagranicy, zwłaszcza międzynarodowych koncernów samochodowych (wpływ bliskości granicy z Austrią i Słowacją, wykształcona kadra), rozwinęło się także kilka lokalnych dużych firm. Lwia część produkcji jest eksportowana. Średnia pensja jest wyższa od średniej krajowej. Największa fabryka w Győr to Audi, choć ogólnie w Győr brak ciężkiego przemysłu. Główne branże - inżynieryjne, przetwórstwo spożywcze i przemysł lekki. Rozwinięta produkcja rolnicza dotyczy głównie wyrobów mlecznych, wołowiny i wieprzowiny.


Kontakt w Győr:
Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal
Városház tér 1.
9021 Győr
HUNGARY
Tel. +36 96 500-100

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej