Nerwica ekologiczna, czyli jak żyć w świecie który bombarduje odpadami
- Nie jest możliwe, byśmy żyli nie produkując śmieci - mówi Stanisław Łubieński, bohater szóstego odcinka podkastu "Masz wpływ". - Bardzo trudno jest funkcjonować w taki sposób, by poświęcać czas na przykład na szukanie orzechów na wagę. Jeśli nie jest to okupione męką i jest łatwo dostępne, to warto to robić. Ale ja sam staram się nie być ortodoksyjnym. Staram się nie robić z ekologii nerwicy. Nie wyznaczam sobie jakichś celów zero waste.
Przyrodnik podkreśla, że psychologicznie bardzo trudne jest dążenie do takiego ideału, by zupełnie nie wytwarzać odpadów. Dodaje, że jedynym orężem w tej "walce" jest zdrowy rozsądek i wiedza. Dzięki internetowi łatwo możemy dotrzeć do informacji, w jaki sposób ograniczać wytwarzanie odpadów. A w jego ocenie, każda taka zmiana w naszym życiu jest cenna.
Co jeszcze usłyszymy w najnowszym odcinku podkastu? Nasz gość w rozmowie z Mikołajem Basińskim opowiada o wielkim znaczeniu małych kroków i gestów. Podkreśla, że wiele codziennych zachowań konsumenckich wymusza na nas rynek. - W wielu obszarach potrzebne są rozwiązania systemowe - mówi Łubieński. - Ale można budować presję społeczną. Nacisk, który będziemy wywierali na producentów. Ważne są małe gesty i małe zmiany, one na pewno są odnotowywane przez wielkich producentów i korporacje. Także nawet małe kroki będą przynosiły zmiany.
Ale to nie wszystko. W rozmowie usłyszycie wiele więcej ciekawych historii, m.in. o tym jak ptaki "wykorzystują" śmieci, albo dlaczego - choć to możliwe - nie przetwarza się jednorazowych toreb foliowych.
Stanisław Łubieński - pisarz, przyrodnik, absolwent kulturoznawstwa i ukrainistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor trzech książek: "Pirat stepowy", "Dwanaście srok za ogon" i "Książka o śmieciach". Prowadzi fanpage Dzika Ochota, poświęcony głównie miejskiej przyrodzie. Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Z bohaterami podkastów "Masz wpływ" rozmawia Mikołaj Basiński - lider inicjatywy Szukam w lesie, również twórca internetowy, bloger, edukator. Jako leśny aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody, opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube.
Szóstego odcinka podkastu "Masz wpływ" słuchajcie na:
oraz na kanałach:
Premiera kolejnej rozmowy z cyklu Masz wpływ 21 września.
Wszystkie odcinki podkastu:
Masz wpływ odc. 1 - rozmowa z Anetą Chmielińską [Dzikoprzygody]
Masz wpływ odc. 2 - rozmowa z Kasią Wągrowską [Ograniczam się]
Masz wpływ odc. 3 - rozmowa z Agatą Kamykowską i Martą Mietelską-Topór [Crush on Trash]
Masz wpływ odc. 4 - rozmowa z Krzysztofem Sową ze stowarzyszenia Wywrotka [Trashmageddon]
Masz wpływ odc. 5 - rozmowa z Januszem Mizernym autorem bloga o ekologii Green Projects (green-projects.pl)
Z kulturą o odpadach |
Na początku 2023 roku Wydział Gospodarki Komunalnej podjął współpracę z Estradą Poznańską. Zaplanowano szereg działań edukacyjnych z wykorzystaniem doświadczenia i narzędzi jakimi dysponuje ta miejska jednostka kultury.
Jednym z założeń projektu było nagranie podkastów o tematyce szeroko rozumianej ekologii i bioróżnorodności w powiazaniu z istotą efektywnej i prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi.
Współpraca z Estradą zaowocowała również książką dla dzieci Trzy popołudnia Poli. To krótkie, połączone z zadaniami odpadowymi opowiadanie skierowane do najmłodszych mieszkańców Poznania. Oficjalna premiera książeczki odbyła się 18 maja podczas rodzinnego festynu Poznań w Formie, który odbył się na hipodromie Wola.
Z kulturą o odpadach to też prace nad scenariuszem spektaklu, którego treść będzie przybliżała zasady funkcjonowania poznańskiego systemu odpadowego. Więcej o projekcie Z kulturą o odpadach.