Trzy, dwa, jeden, start! czyli do mety z... odpadami

Czy zamiłowanie do sportu można połączyć z miłością do przyrody? Krzysztof Sowa ze stowarzyszenia Wywrotka udowadnia, że nie tylko można, ale nawet trzeba. Bo miejsc, które potrzebują naszej interwencji niestety nie brakuje.

Masz wpływ odc. 4 - grafika artykułu
Masz wpływ - rozmowa z Krzysztofem Sową z fundacji Wywrotka,organizującej akcję Trashmageddon

Każdy biegacz-amator wie, że szanse na kwalifikację olimpijską ma iluzoryczne. Stąd tysiące miłośników tego sportu pędzi do mety dla życiówki, lepszego samopoczucia, dawki adrenaliny, zdrowia, wygrania ze swoimi słabościami. Motywacji jest tyle, ilu startujących. Krzysztof Sowa ze stowarzyszenia Wywrotka zaproponował jeszcze jeden element, który rywalizację sportową wyniósł na zupełnie inne poziomy. Są to biegi Trashmageddon połączone ze zbiórką odpadów zalegających w lasach, nad brzegami jezior i rzek. Krótko mówiąc, można porządnie się spocić podczas zawodów, a do tego wykonać kawał dobrej, ekologicznej roboty.

Biegi Trashmageddon cieszą ogromnym zainteresowaniem. Każdy start to nawet kilka ton zebranych śmieci. W najnowszym odcinku podkastu Masz wpływ Krzysztof Sowa wspomina ubiegłoroczne zawody, podczas których uczestnicy zebrali blisko 10 ton odpadów. Z tego połowę stanowiły opony samochodowe i do maszyn rolniczych. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czwartego odcinka podkastu "Masz wpływ" słuchajcie

na platformach:

SPOTIFY

APPLE PODCAST

PODIGEE

oraz na kanałach:

video.POZnan*

YouTube

Premiera kolejnej rozmowy z cyklu "Masz wpływ" 19 lipca. Zapraszamy!

Gościem najnowszego odcinka podkastu jest Krzysztof Sowa - twórca i organizator Trashmageddonu czyli pierwszych na świecie ekstremalnych zawodów w sprzątaniu lasu. Krzysztof jest także inicjatorem innych nietypowych akcji sprzątania, angażujących społeczność lokalną w dbanie o środowisko, mogących pochwalić się wybitnymi wynikami w masie zebranych śmieci. W każdym z tych działań zawsze stara się prowadzić nieformalną edukację wśród uczestników, pokazując im ogromną skalę problemu zaśmiecania, aby na własne oczy zobaczyli, że zalewają nas góry śmieci. Dodatkowo stara się wpłynąć na zmianę codziennych nawyków ludzi, dzięki temu zmniejszając negatywny wpływ na środowisko.

Z bohaterami podkastów "Masz wpływ" rozmawia Mikołaj Basiński - lider inicjatywy "Szukam w lesie", również twórca internetowy, bloger, edukator. Jako leśny aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody, opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube.

Wszystkie odcinki podkastu:

Masz wpływ odc. 1 - rozmowa z Anetą Chmielińską [Dzikoprzygody]

Masz wpływ odc. 2 - rozmowa z Kasią Wągrowską [Ograniczam się]

Masz wpływ odc. 3 - rozmowa z Agatą Kamykowską i Martą Mietelską-Topór z fundacji Crush on Trash