Biznesowe podsumowanie półrocza w Poznaniu

Minione półrocze było dla Poznania niezwykle intensywnym oraz owocnym okresem. Spowolnienie rynku oraz ograniczenie działań będące wynikiem pandemii nie stanęły na przeszkodzie rozwoju Miasta. Efekty działań widoczne są zarówno w liczbach osiągniętych inwestycji, jak i ich jakości.

Biznesowe podsumowanie półrocza w Poznaniu - grafika artykułu
Biznesowe podsumowanie półrocza w Poznaniu

Wakacyjny okres przypieczętował pierwszą połowę 2022 roku. To także idealny moment na chwilę oddechu i podsumowanie. W Poznaniu powodów do dumy było wiele, a tempo prac nie zwalnia. Atuty inwestycyjne stolicy Wielkopolski oraz silny zespół po raz kolejny zapewniły szereg osiągnięć, którym warto poświęcić uwagę!

Nowi Inwestorzy

Od początku roku Poznań przywitał kilku nowych inwestorów. Szczególnie w siłę urosła branża IT, będąca powodem dumy Miasta. Do grona firm operujących w Poznaniu dołączyło SIS (Strategic Industry Solutions) z główną siedzibą w mieście Duluth w USA. W Poznaniu firma będzie wspomagała całość operacji SIS. Firma zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla branży projektowej i usług serwisowych, pomagając w zarządzaniu wszystkimi etapami cyklu życia dostaw i usług. Swoje działania opiera na systemie Microsoft Dynamics 365, jako Certyfikowany Złoty Partner Microsoftu. Za pomocą kompleksowego projektu 365.academy SIS oferuje płatny program stażowy, z którego następnie wyłania kadrę pracowniczą. Skandynawskiego ducha przedsiębiorczości przyniosły do Poznania dwie firmy informatyczne z Finlandii: BestCoders oraz Tietoevry. Pierwsza z nich łączy polską kadrę specjalistów z potrzebami fińskiego rynku na usługi i doradztwo IT. BestCoders oferuje szeroką gamę wysokiej klasy projektów ICT. Z kolei Tietoevry otworzy w Poznaniu jedno z europejskich centrów rozwoju technologii 5G. To wiodąca firma technologiczna o globalnym zasięgu. Zatrudnia ekspertów specjalizujących się w rozwiązaniach chmurowych, danych i oprogramowaniu. W stolicy Wielkopolski zatrudnienie znajdzie nawet 400 pracowników specjalizujących się w sieciach internetowych i szeroko pojętej telekomunikacji. Nowego gracza zyskała również poznańska społeczność startupów. Mowa o ukraińskiej firmie Sigma Software Labs, która opiera się na synergii biznesu produktowego i usług IT. W swoich działaniach skupia się głównie na inwestycjach typu pre-seed i early-stage. Sigma Software Labs jest aktywnym uczestnikiem ukraińskiej i międzynarodowej społeczności startupowej. Swoich partnerów posiada również na polskim rynku, gdzie teraz będzie rozwijać nowe i ambitne pomysły, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Kolejne Sukcesy W Poznaniu

Rozwój nie ominął również dotychczasowych inwestorów Poznania. Rockwool Global Business Serivces, poznańskie centrum należące do grupy ROCKWOOL, poszerzyło swoją dotychczasową działalność o nowe funkcje operacyjne i technologiczne, takie jak inżynieria i zakup, czy badania i rozwój. Będąca wiodącym na świecie producentem wełny mineralnej, firma ROCKWOOL postanowiła kontynuować rozwój, stawiając przede wszystkim na wzrost biura w Poznaniu. To właśnie tutaj powstanie europejskie "centre of excellence". Kolejny sukces należy do nowego pracodawcy na poznańskim rynku. Firma Haleon otworzyła swoje pierwsze biuro w Poznaniu. Powstała w wyniku wydzielenia z koncernu farmaceutycznego GSK segmentu produktów consumer healthcare. Haleon Hub w Poznaniu jest globalnym centrum, które na co dzień wspiera procesy i usługi na całym świecie. Zatrudnia ponad 400 specjalistów z obszarów IT, finansów, HR oraz zakupów. 

Od Cannes Do Poznania

Podsumowanie poznańskich sukcesów nie może obyć się bez corocznego święta inwestorów, jakim są międzynarodowe targi nieruchomości MIPIM. Organizowane od lat w Cannes, są okazją dla miast do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna Miasta Poznania. Obecnie jest to 14 terenów przeznaczonych na sprzedaż i 1 teren, który można wynająć lub wydzierżawić. Nieruchomości miejskie zlokalizowane są zarówno w centrum, jak i w odleglejszych rejonach miasta. Są wśród nich tereny bardzo duże, np. w rejonie Franowa, jak i mniejsze lokalizacje. Przeważają nieruchomości przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, nie brakuje jednak też terenów, na których mogą powstać składy, magazyny, obiekty produkcyjne czy parkingi.

Tymczasem w czerwcu odbył się Kongres Członków ITCorner 2022, którego Poznań został partnerem, a także gospodarzem. To ważne dla branży informatycznej wydarzenie zgromadziło wielu ekspertów, którzy wzięli udział w panelach dyskusyjnych i prelekcjach. Główną osią tematyczną było zagadnienie "firmy odpornej na turbulencje".

Z kolei 24 listopada w Poznaniu odbędzie się kolejna, czwarta już edycja konferencji Pozitive Technologies. Wydarzenie organizowane jest w formule hybrydowej przez Miasto Poznań we współpracy z firmami IT. Skupia się na różnych ścieżkach tematycznych z zakresu branży IT, m.in. data, narzędzia i technologie DevOps czy cyberbezpieczeństwo, podczas których eksperci poprowadzą debaty, prezentacje i prelekcje.

Poznańskie Tygrysy Biznesu

Ciężka praca w Poznaniu nie pozostaje w ukryciu. Dowodem na to są liczne nagrody, które zostały przyznane Miastu oraz Biurze Obsługi Inwestorów za wkład w jego rozwój. W niezależnym rankingu fDi Intelligence "European Cities and Regions of the Future 2022/2023" stolica Wielkopolski znalazła się na 5. Miejscu w ogólnej klasyfikacji miast średniej wielkości. Poznań pojawił się również w pierwszej dziesiątce kategorii, takich jak: przyjazność dla biznesu; strategia pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych; potencjał ekonomiczny; ogólna klasyfikacja. Tegoroczny ranking cieszy szczególnie, ponieważ jest potwierdzeniem świetnych wyników biznesowych z zeszłego roku. Kolejne wyróżnienie dla Poznania zostało przyznane na arenie międzynarodowej. Stolica Wielkopolski została nagrodzona tytułem Miasta Roku Przyjaznego Dla Biznesu pod względem wsparcia władz samorządowych. Samą nagrodę przyznano podczas corocznej gali Future of Emerging Europe Summit and Awards 2022 organizowanej przez Emerging Europe w Brukseli.

Zauważono również osiągnięcia zespołu Biura Obsługi Inwestorów. Podczas jubileuszowej gali konkursu Top Woman in Real Estate nagrodzone zostały dziewczyny z BOI. Trofeum przypadło im w kategorii Best Team przeznaczonej dla zespołów zarządzanych przez kobiety, które wyróżniły się w ubiegłym roku na tle innych w tym sektorze, a także zajmują się obsługą inwestorów nieruchomościowych. Silny zespół kobiecy od zawsze należał do jego atutów, a teraz został dodatkowo wyróżniony na tle kraju.

- Bardzo cieszymy się, że Biuro Obsługi Inwestorów zostało nagrodzone tytułem Best Team. Praca w tak wyjątkowym i ambitnym zespole złożonym z kobiet codziennie dostarcza nowych inspiracji. Razem nie boimy się podejmować nawet najtrudniejszych wyzwań. To ogromne wyróżnienie. Wierzę, że uda nam się powtórzyć ten sukces również w kolejnych latach - mówi dyrektor Katja Lõžina.

Nagroda przypadła także samym liderkom Biura Obsługi Inwestorów: dyrektor oraz zastępczyni dyrektora, Katarzynie Sobocińskiej. Zostały wyróżnione tytułem Tygrysów Biznesu przyznawanym przez Pro Progressio. Są to osoby, które znacząco wpłynęły na rozwój sektora BSS, uczestniczyły w działaniach biznesowych oraz CSR, a także reprezentowały organizacje, które w ostatnim roku aktywnie się rozwijały.

Dlaczego Poznań?

Po raz trzeci w Biurze Obsługi Inwestorów udało się również zrealizować wyjątkowy projekt promocyjny miasta, jakim jest folder MOVE TO IMPROVE. Na dwudziestu czterech stronach znalazła się odpowiedź na najważniejsze pytanie: "Dlaczego Poznań?". To zbiór danych o potencjale inwestycyjnym miasta oraz wszystkich atutach, które czynią go tak atrakcyjnym.

W Poznaniu praca wre. Pierwsze półrocze jedynie rozbudziło ambicje na kolejne sukcesy oraz dążenie do rozwoju Miasta, które z każdym dniem osiąga kolejne sukcesy. Spodziewajcie się wkrótce znowu o nas usłyszeć!

sieci społecznościowe