Każdy komputer się przyda - uczniowie otrzymują wsparcie

Firmy, instytucje i osoby prywatne wspierają poznańskich uczniów.  Liczba sprzętu przekazanego przez darczyńców przekroczyła 50 komputerów. Chcących pomóc cały czas przybywa.  

Firma Talex SA przekazała komputery do Szkoły Podstawowej nr 3 - grafika artykułu
Firma Talex SA przekazała komputery do Szkoły Podstawowej nr 3

- Dziękuję serdecznie za chęć pomocy poznańskim szkołom. Wiele firm oraz osób prywatnych zgłosiło się do nas w celu przekazania sprzętu komputerowego dla najbardziej potrzebujących uczniów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za okazane wsparcie i szybką reakcję - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.  

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej szkoły i przedszkola cały czas pozostają zamknięte. Nie zwalnia to jednak z pracy uczniów i nauczycieli. Znowelizowane przepisy określają zasady kształcenia na odległość. Zdalna nauka wymaga odpowiedniego sprzętu komputerowego i dostępu do internetu. Nie wszyscy poznańscy uczniowie i uczennice posiadają urządzenia niezbędne do nauki. 

W marcu zapotrzebowanie na sprzęt (komputery stacjonarne, laptopy i tablety) zgłoszone przez poznańskie placówki do Wydziału Oświaty wyniosło 2 224 sztuki. Do tego dochodzi mobilny dostęp do internetu w liczbie 329 sztuk.

Ministerstwo Cyfryzacji zadeklarowało, że przekaże Miastu Poznań na zakup sprzętu 100 tys. zł. Kwota ta jest niewystarczająca i umożliwi zakup tylko 33 laptopów dla 25 szkół. W tej sytuacji Miasto zabezpieczyło dodatkowo z rezerw kwotę 1 miliona złotych. Pieniądze przekazane do 62 szkół podstawowych umożliwią zakup kolejnych 333 laptopów.

Pomoc firm i osób prywatnych

Biuro Obsługi Inwestorów wspólnie z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Poznania zachęcającą firmy i osoby prywatne do nieodpłatnego przekazywania wyposażenia informatycznego szkołom, w ramach akcji "Każdy komputer się przyda". Potencjalni ofiarodawcy zgłaszają do Wydziału Oświaty chęć przekazania sprzętu. Następnie urzędnicy kontaktują się z konkretną placówką, która wcześniej zgłosiła niedobór takiego urządzenia. Ostatecznie firmy i osoby prywatne finalizują sprawę darozwizny sprzętu z daną szkołą. Przekazywaniem komputerów dla uczniów lub nauczycieli zajmuje się konkretna placówka.

Akcja rozpoczęła się na początku kwietnia i już od pierwszych dni cieszyła się zainteresowaniem osób prywatnych i firm, chcących przekazać sprzęt komputerowy. 

- We Franklin Templeton wierzymy, że edukacja może wyposażyć dzieci w wiedzę i narzędzia niezbędne do tego, by odniosły sukces w dorosłym życiu. COVID-19 zmusił szkoły i uczelnie na świecie do wprowadzenia nauczania zdalnego. Niestety, niektóre dzieci nie mają sprzętu potrzebnego do udziału w lekcjach on-line. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do inicjatywy "każdy komputer się przyda" i ofiarowaliśmy 15 laptopów żeby wesprzeć edukację dzieci w Poznaniu - tłumaczy Krzysztof Wierzchowski, reprezentujący firmę Franklin Templeton.

- Pomaganie jest dla nas rzeczą naturalną. Kilka razy do roku organizujemy różnego rodzaju akcje, w których wspieramy osoby najbardziej potrzebujące. Kiedy usłyszeliśmy o akcji "Każdy komputer się przyda", z racji branży w której działamy, było dla nas rzeczą naturalną włączenie się w tę inicjatywę. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc organizatorom w dążeniu do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży - mówi o akcji Maciej Woroch, przedstawiciel firmy Talex.

Do dziś zgłosiło się około 20 firm, instytucji i osób prywatnych, chcących pomóc. Darczyńcy zaoferowali chęć ofiarowania blisko 100 komputerów. Liczba sprzętu, który został przekazany szkołom do tej pory przekroczyła już 50 sztuk. To głównie laptopy, ale też komputery PC i all-in-one. Kolejne transfery są w trakcie uzgodnień.

- Dzięki pomocy Wydziału Oświaty UMP otrzymaliśmy 10 komputerów, za które bardzo dziękujemy. Sprzęt użyczymy dzieciom i młodzieży, którzy mają problemy z dostępem do wyżej wymienionych urządzeń. Liczymy, że wsparcie, które otrzymaliśmy, przyczyni się do polepszenia warunków nauki i pomoże w tych trudnych czasach naszym uczniom - mówi Beata Owczarzak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Poznaniu.

Do udziału w akcji zgłosili się dotychczas: Sonalake, Egnyte, Talex, Arvato, Fundacja Książka Polska, Franklin Templeton, Pracuj.pl, Integris, Apollogic, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, R22, Pracownicy firmy Sii, Piotr Jurgielewicz, Mateusz Rutkowski, PricewaterhouseCoopers Polska, Nordcloud, CenturyLink, Encke Media, Carlsberg.

Informacje dla chcących pomóc znajdują się na stronie Wydziału Oświaty - https://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/list-zastepcy-prezydenta-miasta-poznania-wsparcie-dla-szkol,145929.html oraz w naszym wcześniejszym artykule - https://www.poznan.pl/mim/inwestycje/news/kazdy-komputer-sie-przyda,145572.html

sieci społecznościowe