Poznański Rynek Nieruchomości 2019/2020 - raport CBRE

Międzynarodowa firma CBRE we współpracy z Miastem Poznań stworzyła raport nt. rynku nieruchomości w Poznaniu w 2019 roku. Raport potwierdza dobrą sytuację w tej branży i jest zachętą dla inwestorów do rozpoczęcia lub kontynuacji działalności na terenie Poznania.

Raport firmy CBRE na temat rynku nieruchomości w Poznaniu jest już dostępny!
Raport firmy CBRE na temat rynku nieruchomości w Poznaniu jest już dostępny!

Publikacja CBRE kompleksowo prezentuje najważniejsze obszary rozwoju rynku nieruchomości w Poznaniu: od rynku nieruchomości biurowych, poprzez inwestycje hotelowe i logistyczne, aż po nieruchomości mieszkaniowe i projekty alternatywne.

*Przygotowanie raportu rozpoczęło się przed okresem pandemii wirusa SARS-CoV-2. Dane opublikowane w raporcie dotyczą 2019 roku. Wnioski oraz rekomendacje zaprezentowane w raporcie powstały przed obecnymi obostrzeniami.

Nieruchomości dla biznesu

Duża liczba wykształconych pracowników na poznańskim rynku pracy umożliwia stały rozwój sektorów BPO i SSC, które wzrosły o 12% w stosunku do roku 2018, stawiając Poznań ex aequo z Katowicami na 5. pozycji w rankingu polskich miast. Równolegle rozbudowuje się baza biur, której powierzchnia przekroczyła w 2019 pół miliona metrów kwadratowych (osiągając poziom 565 tys. mkw), dzięki czemu Poznań zajmuje pod tym względem 5. miejsce w kraju. Największe inwestycje na tym polu to budowa kompleksu Nowy Rynek firmy Skanska i zamknięcie drugiego etapu Business Garden Vastintu. W najbliższych latach zakłada się rozwój sektora, również ze względu na rozwój mniejszych firm, których zapotrzebowanie na powierzchnię biurową będzie rosło.

Poznań jako miasto targowe, największy w kraju ośrodek wystawienniczy i konferencyjny, przyciąga coraz więcej inwestycji hotelowych. Przyczynia się do tego także rosnąca liczba turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W 2019 powstało kilka obiektów międzynarodowych sieci, m.in. Hampton by Hilton czy Moxy. Dominują hotele 3-gwiazdkowe, ale rośnie też udział 4- i 5-gwiazdkowych. W Poznaniu wciąż jest pole do nowych inwestycji hotelowych.

Doskonałe położenie Poznania w bliskości granicy niemieckiej i świetne skomunikowanie (z innymi regionami, ale także krajami, dzięki sieci nowoczesnych dróg) sprawia, że rynek logistyczno-magazynowy cały czas się rozwija. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta działają liczne centra logistyczne i powstają nowe. O korzystnych warunkach do rozwoju branży logistycznej wokół Poznania świadczy fakt, że ok. 1/3 umów jest stale przedłużana przez najemców.

Nieruchomości dla mieszkańców

Rynek mieszkaniowy w Poznaniu jest jednym z sześciu największych w kraju i wykazuje trend rosnący, zarówno jeśli chodzi o liczbę oddawanych mieszkań, jak i cen. Większość mieszkań jest przeznaczona na sprzedaż i na wynajem. Wyraźne jest zainteresowanie domami jednorodzinnymi i duży udział inwestycji na przedmieściach, ale w ostatnim roku powstały liczne projekty również w ścisłym centrum Poznania. Mieszkańcy cenią także obszary istniejących osiedli. Przede wszystkim ze względu na rozwiniętą infrastrukturę oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Na rynku obecni są deweloperzy lokalni (Ataner, Agrobex), ogólnopolscy (Budimex, Echo Investment) i zagraniczni (Bouygues Immobilier, BPI).

Zauważalne jest też zainteresowanie inwestorów nieruchomościami alternatywnymi, tzn. domami studenckimi i ośrodkami dla seniorów. Duża liczba studentów przy bardzo małej liczbie miejsc w akademikach i ich niskim standardzie sprawia, że zagraniczne sieci domów studenckich coraz aktywniej szukają lokalizacji pod swoje inwestycje. Także uczelnie rozważają budowę nowych obiektów.

Także rosnąca liczba osób w podeszłym wieku tworzy niszę dla inwestorów. Istniejąca oferta domów i mieszkań dla seniorów jest niewystarczająca, a ich standard niski, dlatego spodziewany jest wzrost inwestycji w tym sektorze. Obecnie powstaje w centrum miasta obiekt firmy Orpea, francuskiego operatora ośrodków senioralnych, będący pierwszym tego typu w mieście.

Działki miejskie z ogromnym potencjałem

Należy również zaznaczyć udział Miasta w kształtowaniu rynku nieruchomości. Miejskie działki, często bardzo atrakcyjnie położone i przeznaczone na zróżnicowane funkcje, są silnym magnesem dla inwestorów i przyczyniają się do dużego ruchu budowlanego w Poznaniu. W lipcu planowany jest przetarg na dwie działki miejskie przy ul. Unii Lubelskiej - tereny będące częścią nowej dzielnicy mieszkaniowej zaplanowanej przez MPU w południowo-wschodniej części Poznania.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi danymi zawartymi w raporcie CBRE oraz na stronę WWW, na której znaleźć można aktualną ofertę działek miejskich.

Załączniki