Filharmonia Poznańska
Potrzeba założenia w Poznaniu stałej orkiestry symfonicznej pojawiła się już w XIX stuleciu, czego przejawem były pierwsze próby założenia takiego zespołu. W tym czasie życie muzyczne miasta koncentrowało się głównie na występach gościnnych artystów krajowych i zagranicznych.
W roku 1919 miejscem koncertów muzyki poważnej był Teatr Wielki. W 1924 roku powstało Stowarzyszenie Muzyków Operowych - Filharmonia Poznańska, które koncertowało w Auli Uniwersytetu. Później, w latach 1931-39, działała Orkiestra Symfoniczna Stołecznego Miasta Poznania. Orkiestra Filharmonii od początku swojego istnienia nie posiada własnej sali koncertowej.
Od pierwszego koncertu, który odbył się w 1947 roku, muzycy Filharmonii występują w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zaś sala kameralna, w której regularnie odbywają się próby, należy do Akademii Ekonomicznej. Pomimo braku własnej sali Orkiestra Filharmonii Poznańskiej realizuje w kraju i za granicą wiele projektów artystycznych, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami - wybitnymi instrumentalistami oraz śpiewakami.
Orkiestra Filharmonii bierze udział w ważniejszych wydarzeniach muzycznych miasta: od 1952 roku akompaniuje finalistom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz występuje w ramach Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna".
Przy Filharmonii działa również jeden z najbardziej znanych polskich chórów chłopięcych i męskich - "Poznańskie Słowiki", którym kieruje prof. Stefan Stuligrosz. Filharmonia ma również duże zasługi w popularyzowaniu muzyki w Poznaniu i Wielkopolsce.
Od 1955 roku działa przy Filharmonii Biuro Koncertowe organizujące koncerty solistyczno-kameralne dla młodzieży w całym regionie, zaś od 1967 instytucja realizuje oryginalny program umuzykalniania dzieci i młodzieży, grając specjalne programy dla członków Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki "Pro Sinfonika". Podstawowa oferta Filharmonii to działalność koncertowa. Brak własnej siedziby bardzo ją ogranicza. Wszystkie terminy koncertów uzależnione są od terminów udostępniania Auli. Sezon koncertów w auli obejmuje ok. 60 imprez w ciągu roku, natomiast cała działalność koncertowa Filharmonii (orkiestra, chór "Poznańskie Słowiki", Pro Sinfonika, Biuro Koncertowe) to ponad 800 imprez rocznie.
Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego
ul. Św. Marcin 81, 61-808 Poznań
Koncerty: Aula Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
Dział Organizacji Widowni (061) 853 74 37
www.filharmonia.poznan.pl