Data podpisania umowy 6 lipca 2009

Zakres współpracy nauka, kultura, targi, realizacja wspólnych projektów wspieranych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Unię Europejską oraz korzystanie z doświadczeń w pozyskiwaniu środków pomocowych. Współpraca w dziedzinie zarządzania miastem, w tym funduszami miejskimi i funkcjonowaniem infrastruktury miejskiej.

Wiadomości o mieście:

Kutaisi to miasto w zachodniej Gruzji, w prowincji Imeretia, nad rzeką Rioni, w odległości 221 km od Tbilisi. Liczba ludności wynosi 192.500.

Kutaisi to drugie pod względem wielkości miasto Gruzji, centrum administracyjne prowincji Imeretia, a także ważny ośrodek naukowy, kulturalny i przemysłowy tego kaukaskiego kraju. To jedno ze starożytnych miast Gruzji, opisane w mitologii greckiej jako miasto Ai w Kolchidzie, do którego podróżował Jazon i Argonauci po złote runo (przedstawione w herbie miasta).

Katedra Bagrati (XI w.) i klasztor Gelati (XII w.) to zabytki Kutaisi wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W VII w. Kutaisi stało się stolicą zachodniej Gruzji, a w X w. - całej Gruzji, zjednoczonej przez króla Bagrata III. Król Dawid Budowniczy, najsłynniejszy król Gruzji, był tu koronowany w XVI w.

W XV w. Kutaisi zostało stolicą królestwa Imeretii (do 1810 r., po wojnach rosyjsko-tureckich włączone do Rosji), a w końcu XIX w. - centrum ruchów narodowo-wyzwoleńczych i kulturalnych.

Kontakt:

3, Rustaveli ave., 4600 Kutaisi, GRUZJA

tel./faks +995 331 454 54

interrelations@kutaisi.gov.ge

WSPÓŁPRACA:

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej