- 2-5 maja - Koncerty poznańskich muzyków w Bretanii

Od 2 do 5 maja br. w partnerskim Rennes oraz innych miastach Bretanii trwały Dni Europejskie. Do udziału organizatorzy zaprosili muzyków z miast partnerskich Rennes - Poznania i Erlangen (Niemcy) - wykonujących muzykę żydowską. Poznań reprezentowali studenci czterech poznańskich uczelni współtworzący zespół o nazwie KEF.
Poznański zespół został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność zgromadzoną w Rennes, w opactwie Saint-Jacut-de-la-mer oraz w Dourdain i Breteil. W Breteil zespół wystąpił w ramach uroczystego wieczoru z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Gospodarzami wizyty zespołu KEF w Bretanii były Stowarzyszenie współpracy Rennes-Poznań oraz Stowarzyszenie Bretania-Polska w Rennes, a także inne lokalne instytucje i stowarzyszenia.


- 16 maja Urząd Miasta Poznania odwiedziła grupa mieszkańców Rennes, a właściwie jednej z jego dzielnic - Maurepas. Celem pobytu w Poznaniu,  od 11 do 22 maja, była wymiana doświadczeń na różne tematy związane z życiem w dużej metropolii a także aktywnością obywatelską.

Różne poznańskie instytucje z życzliwością i otwartością włączyły się w organizację programu pobytu dla grupy. I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego przygotowało ciekawy program, w którym znalazły się prezentacje, dyskusje z uczniami francuskojęzycznymi oraz występ Chóru Canticum Novum. Równie gościnnie grupa przyjęta została przez Dom Kultury "Stokrotka" na Osiedlu Kwiatowym. Bretończycy rozmawiali
z mieszkańcami, zapoznali się z rozwojem osiedla, poznali również działalność poszczególnych klubów i grup działających przy Domu Kultury.  Grupa z Rennes wzięła też udział w tradycyjnej zabawie Fest-Noz zorganizowanej przez Dom Bretanii z okazji swojego XX-lecia.


- 24 maja - Spotkanie z okazji XV-lecia współpracy Poznania i Rennes i XX-lecia Domu Bretanii

24 maja Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Dariusz Jaworski wziął udział w spotkaniu, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, z okazji jubileuszu współpracy Poznania i Rennes oraz działalności Domu Bretanii. Głównym punktem tego wydarzenia był wernisaż wystawy fotografii Michela Ogier "Poznań, miasto w ruchu".

Jubileuszowe spotkanie uświetnił występ uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. Izabela Żurczak na klarnecie i Wiktor Wilgocki na gitarze wykonali utwory Camille'a Saint -Saënsa, Mauro Giulianiego i Astora Piazzolli.

Wystawa zdjęć Michela Ogier prezentowana jest w Urzędzie Miasta Poznania do 6 czerwca br., następnie do 20 czerwca będzie ją można obejrzeć w Urzędzie Wojewódzkim.

Więcej informacji o jubileuszu.


- 15-22 września - Seminarium "20 lat współpracy samorządów z Wielkopolski i Bretanii - przyszłość partnerstwa".

W seminarium, zorganizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu we współpracy z Poznaniem i innymi wielkopolskimi gminami, udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Bretania Polska z Rennes i Komitetu Współpracy Rennes Poznań. Uczestnicy seminarium  podsumowywali dotychczasową współpracę oraz dyskutowali o nowych możliwościach rozwoju partnerstw wielkopolsko-bretońskich, uwarunkowaniach długofalowych i satysfakcjonujących kontaktów między społecznościami lokalnymi. Zwrócono między innymi uwagę na konieczność zwiększenia udziału ludzi młodych. Przedstawiciele Rennes uczestniczyli też w spotkaniach roboczych poświęconych najbliższym projektom realizowanym w ramach partnerstwa Rennes i Poznania. 

W czasie konferencji "Współpraca partnerska samorządów, a przyszłość Unii Europejskiej", zorganizowanej w ramach seminarium wręczono Medal Świętego Iwona dla Miasta Poznania. Medal Świętego Iwona, patrona Bretanii, ustanowiła w roku 2001 Rada Fundacji Poznań - Ille-et-Vilaine. Kapituła Medalu Św. Iwona przyznaje to honorowe wyróżnienie osobom i instytucjom, które przyczyniły się w sposób szczególny do nawiązania, pogłębienia i utrwalenia współpracy polsko-francuskiej, a przede wszystkim wielkopolsko-bretońskiej.

Spotkanie w Poznaniu stanowiło kontynuację debaty rozpoczętej w Rennes, w lipcu 2012 roku.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej