Podróż do Poznania...nagrodą w konkursie Stowarzyszenia Bretania Polska

Tygodniowy pobyt bretońskich uczniów w Poznaniu, od 16 do 23 lipca, był nagrodą w konkursie "Nauki ścisłe w Polsce" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bretania Polska w Rennes. Kandydaci musieli między innymi pisemnie zaprezentować sylwetkę wybitnego polskiego uczonego, jego życie i dokonania. Celem konkursu było przybliżenie młodym Bretończykom Polski oraz zaprezentowanie Poznania, jego dziedzictwa oraz współczesnego, nowoczesnego oblicza poznańskiej nauki. 

Do Poznania przyjechało 6 najlepszych uczniów z różnych stron Bretanii. Towarzyszyli im  organizatorzy konkursu i zarazem opiekunowie, p. Bernard Billard i p. Jean Meinnel, wieloletni i zasłużeni członkowie Stowarzyszenia Bretania Polska. Wizytę zrealizowano w ramach wymiany z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Goście mieszkali w domach rodzin uczniów. 

17 lipca młodzież z Bretanii wraz z opiekunami i polskimi gospodarzami odbyła krótką wycieczkę po Urzędzie Miasta Poznania. Tego samego dnia goście poznali najważniejsze zabytki miasta. W kolejnych dniach Bretończycy zwiedzali laboratoria Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, udali się śladami Mikołaja Kopernika do Torunia, odwiedzili też Biskupin, Gniezno, Wolsztyn i kopalnię soli "Kłodawa".

Ważnym elementem pobytu była integracja z polskimi rówieśnikami, poznawanie zwyczajów, wspólny udział w wydarzeniach kulturalnych czy też po prostu rekreacja i zabawa.

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej I LO: http://marcinek.poznan.pl/aktualnosci/notka/16148/rozpoczecie-roku-szkolnego-20142015

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej