Międzynarodowe regaty wioślarskie w Rennes

W dniach 18-22 maja 2017 r. Zastępca Prezydenta Tomasz Lewandowski wraz z delegacją Rady i Urzędu Miasta Poznania odwiedził miasto partnerskie Rennes w związku z obchodami 150-lecia Towarzystwa Regat Wioślarskich w Rennes. W wizycie uczestniczyli też przedstawiciele Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich i młodzi wioślarze z Poznania. 

Wioślarze reprezentujący poznańskie kluby KW-04 i AZS AWF wzięli udział  w międzynarodowych regatach z udziałem osad z Rennes, z miast partnerskich Rennes - niemieckiego Erlangen i brytyjskiego Exeter, a także z innych francuskich miast - Saint-Nazaire, Saint-Malo, Redon, Hennebont, Laval, Saumur, Cholet, Lorient, Château-Gontier, Feins i Lagny. Poznańscy zawodnicy wygrali bieg finałowy czwórek wioślarskich. W finałowych zmaganiach ósemek, na zakończenie regat, zwyciężyli wioślarze z Poznania i Rennes startujący razem, w jednej łódce. Udział poznańskich wioślarzy został dofinansowany w ramach "małego grantu" Wydziału Rozwoju Miasta na współpracę
z miastami partnerskimi.  

Celem wizyty w Rennes była też wymiana doświadczeń na temat polityki sportowej obu miast. W dniach 18 i 19 maja, delegacja, w towarzystwie Dyrektora ds. Sportu Rennes, p. Marca Delaunay, zwiedziła obiekty sportowe w Rennes - kompleks sal sportowych Jean Prouff, lodowisko Le Blizz, baseny St Georges i Gayeulles oraz Stade Rennais Football Club. 19 maja odbyło się także oficjalne spotkanie w Merostwie Rennes z Wicemer Rennes ds. Międzynarodowych, p. Jocelyne Bougeard, Zastępcą Mera ds. Sportu p. Yvonem Léziart
i Dyrektorem ds. Sportu p. Marc Delaunay. Rozmawiano o strukturze i zasadach finansowania  i promocji sportu i programów rekreacyjno-sportowych dla mieszkańców oraz o możliwościach nawiązania współpracy w tym zakresie między Rennes a Poznaniem. 

Delegacja Urzędu i Rady Miasta zapoznała się również z głównymi założeniami polityki mieszkaniowej w Rennes. 20 maja, p. Antoine Morin, dyrektor służb ds. operacji zagospodarowania przestrzennego Rennes zaprezentował przedstawicielom Poznania, w czasie wizyty studyjnej w nowych dzielnicach Rennes, główne cele i zasady realizacji polityki mieszkaniowej, u której podstaw leży dążenie  do integracji społecznej i wyrównywania poziomów życia mieszkańców oraz promowanie budownictwa ekologicznego. Delegacja zwiedziła dzielnice będące przykładem zagospodarowania terenów poprzemysłowych na cele mieszkaniowe - la Courrouze (dzielnica powstała na miejscu dawnej fabryki amunicji) i St Hélier (na terenach dawnego browaru). Delegacja odwiedziła też eko-dzielnicę Matelouère oraz le Blosne (przykład rewitalizacji dzielnicy z lat 60. ub. wieku).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej