Rzeka Warta Poznania

Poznań powrócił nad Wartę. Co roku, od wiosny do późnego lata, odbywa się tutaj kilkadziesiąt imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych. Warta przestała już być tylko "śladem na planie Poznania". Stała się ważnym dla mieszkańców Poznania miejscem, miejscem Wartym Poznania.


Kino nad Wartą

Wszyscy miłośnicy kina oraz wypoczynku na świeżym powietrzu powinni pojawić się w "Kinie nad Wartą". Seanse będą się odbywać przez całe wakacje.

Tym razem organizatorzy pokazów rozszerzają repertuar do 10 filmów i chcą dotrzeć na wszystkie miejskie plaże nad Wartą (łącznie 4 lokalizacje: Przystań miejska- Cypel Warty, Plaża Rataje, Przystanek Politechnika oraz Szeląg). W każdym z podanych miejsc stanie duży, komfortowy (36 mkw.) ekran.

Tegoroczna lista filmów obejmie zarówno mocne hollywoodzkie, docenione na różnych festiwalach produkcje, wyborne europejskie komedie, jak i ambitne autorskie gatunkowo kino.

30.06 - Plaża Szeląg - "Praktykant"

7.07 - Przystanek Politechnika - "La La Land"

14.07 - Plaża Szeląg - "Za jakie grzechy dobry Boże"

21.07 - Przystań miejska (Cypel Warty) - "Zacznijmy od nowa"

28.07 - Plaża Rataje - "Co Ty wiesz o swoim Dziadku"

4.08 - Plaża Szeląg - "Był sobie pies"

11.08 - Przystań miejska (Cypel Warty) - "Nice Guys. Równi Goście"

Organizatorem pokazów jest Miasto Poznań, wszystkie seanse będą otwarte i bezpłatne.

Filmy zostaną wyświetlone o godzinie 21.30 (godziny będą potwierdzane przed każdym seansem z uwagi na czas zapadania zmierzchu).

Wszystkim, którzy mają chęć zobaczyć filmy rekomendowane jest zabranie koca/karimaty oraz ciepłego ubrania.


Zapraszamy nad Wartę

Koncerty, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z ciekawymi ludźmi - nadchodzący sezon nad Wartą zapowiada się bardzo ciekawie. Od 1 czerwca działają plaże miejskie. Poznaniacy mogą wypożyczyć kajak i motorówkę oraz wypocząć w Przystani w Starym Porcie. Nad rzeką otwarto też wiele punktów gastronomicznych z dodatkową ofertą rekreacyjną.

- Choć poznaniaków nad Wartę zapraszać nie trzeba, to zdecydowanie polecam tegoroczne atrakcje. Co roku ulepszamy i infrastrukturę i warunki do rekreacji, ale stawiamy też na wydarzenia kulturalne - muzyka, kino plenerowe i imprezy dedykowane dzieciom. Warta przyciąga coraz bardziej, bo dbamy też o bezpieczeństwo i utrzymanie porządku. Korzystajmy z jej walorów, nie zapominając o komforcie innych! - mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

W tym roku poznaniacy mogą wypoczywać na czterech plażach: na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu. Zostały one wyposażone w taki sposób, by służyć szeroko pojętej rekreacji - pomyślano nie tylko o leżakach, hamakach i parasolach dla spragnionych wypoczynku, ale też np. boiskach do piłki plażowej czy strefach grillowych. Bardzo dużo zmian zaszło w tym roku na Szelągu. Oprócz tradycyjnej plaży powstał tam ogród społeczny, w którym mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny. Tuż obok stanął piękny pawilon z łazienką i kuchnią. Pomysł został zrealizowany przez Miasto ze środków uzyskanych w drodze grantu przez Radę Osiedla Stare Winogrady.

- Jestem przekonany, że będące w finalizacji Nowe Miejsce Kultury na Szelągu - lekki pawilon drewniany - razem z ogrodem i plażą nad Wartą będą popularnym miejscem wypoczynku Poznaniaków - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tak jak w latach ubiegłych, miłośnicy sportów wodnych mogą wypożyczyć motorówkę (plaża na Szelągu oraz przystań w Starym Porcie) lub kajak i łódź wioślarską (plaża na Ratajach). Na wysokości osiedla Główna oraz na Szelągu dostępne są strefy biwakowe z miejscem na ognisko. Miejsce do rekreacji powstało też na terenie przystani rzecznej w Starym Porcie. Wraz z nadejściem czerwca pojawiły się tam leżaki i parasole. Działa też gastronomia.

Plaże na Wildzie, Ratajach i Szelągu oraz przystań na cyplu to nie wszystko. Nad rzeką działa też kilka punktów gastronomicznych z ofertą rekreacyjną. To m.in. Brzeg Wschodni i przystań Posnania (od strony ul. Wioślarskiej) oraz Barbarka i BurgerKont (w sąsiedztwie Politechniki Poznańskiej) oraz KontenerArt (na Chwaliszewie).

- Miasto Poznań sukcesywnie dba o to, by coraz większa część terenów nadwarciańskich była wyposażona w sieć elektryczną i wodociągową. To przynosi efekty. Przybywa chętnych do prowadzenia punktów rekreacyjnych nad rzeką, a co za tym idzie mamy więcej ciekawych miejsc - zauważa Szymon Błażek z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, któremu podlegają tereny nadwarciańskie.

Będzie się działo...

W tym roku nad Wartą nikt nie będzie się nudzić. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy sportu, jak i osoby spragnione wydarzeń kulturalnych. Pierwszego czerwca, na wildeckiej plaży, na najmłodszych poznaniaków czekało wiele atrakcji z okazji Dnia Dziecka. W sobotę, w Starym Porcie odbędzie się Koncert Muzyki Filmowej dla dzieci. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników innych rodzajów muzyki - operowej, gospel, jazzu czy szant. 29 czerwca odbędzie się Parada Sobótkowa - w tym roku jej trasa będzie biegła z Wildy do Starego Portu. Tak jak w latach ubiegłych, nad Wartą działać będzie kino plenerowe. W tym roku będzie ono mobilne, seanse będą odbywać się w różnych lokalizacjach (na Ratajach, Szelągu, w Starym Porcie oraz w sąsiedztwie Politechniki Poznańskiej). W programie znalazły się też m.in. regaty rzeczne oraz szereg warsztatów i spotkań z ciekawymi ludźmi.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej