Podążając krokami rodziny założycieli browaru Carlsberg

Częścią naszego dziedzictwa kulturowego jest wspieranie i promowanie wiedzy i nauki o sztuce, dlatego Carlsberg Shared Services udziela swoim pracownikom dwa dodatkowe dni płatnego urlopu w celu wykonywania wolontariatu na rzecz kultury, sztuki i nauki.

źródło: Carlsberg Archive
źródło: Carlsberg Archive

Historia Carlsberg zaczyna się 1847 - w roku w którym J.C. Jacobsen otworzył browar Carlsberg na obrzeżach Kopenhagi. Założyciel firmy był znany ze swojej działalności filantropijnej m.in. w dziedzinie sztuki i nauk przyrodniczych. Jego syn Carl, od którego pochodzi nazwa browaru, również prowadził działalność filantropijną oraz wspierał sztukę. Dzięki środkom pozyskiwanym ze swojej działalności browarniczej, wspierał kopenhaską architekturę, dofinansowywał remonty konserwatorskie wielu lokalnych kościołów i publicznych budynków, a także sprezentował stolicy Danii ikoniczną już rzeźbę Małej Syrenki. Ze zbiorów sztuki antycznej zgromadzonych przez rodzinę Jacobsenów stworzono muzeum sztuki Glyptotek w Kopenhadze.

Dzisiaj firma Carlsberg wraca do swoich korzeni i angażuje się społecznie w obszarze kultury, sztuki i nauki. Swoimi działaniami wspiera globalną strategię zrównoważonego rozwoju #TogetherTowardsZero i planuje kolejne akcje na rzecz ograniczenia zużycia wody i emisji dwutlenku węgla, wypadków oraz nieodpowiedzialnego spożycia alkoholu. Jako pracodawca, CSS udziela pracownikom dwa dni wolnego od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w czasie którego pracownik może wykonywać zadania wolontariatu pracowniczego.

W 2018 roku pracownicy Carlsberg Shared Services uczestniczyli w tworzeniu otwarcia festiwalu Malta budując replikę wieży Zamku Królewskiego, a także udzielali się w wybranych działach związanych z organizacją Festiwalu. W tym roku szersze grono pracowników ponownie zaangażują się we współtworzenie tego ważnego dla Poznania wydarzenia.

Z początkiem 2019 roku firma nawiązała współpracę z Fundacją Wspierania Kultury i Sztuki ARS, a pracownicy firmy zorganizowali akcję charytatywną, zasilająć fundację środkami z licytacji. Zebrana kwota została przekazana jako dotacja dla fundacji na remont świetlicy artystycznej i jej wyposażenie. Pracownicy zaangażują się w remont w ramach dnia wolnego na prace wolontariackie dla Fundacji ARS w terminie 15-17.05.2019. W sobotę 18.05 po zakończonych pracach remontowych zostanie także zorganizowany piknik dla dzieci uczęszczających na zajęcia w świetlicy, którego motywem przewodnim będą Baśnie Andersena.

"Dzięki wrażliwości i wsparciu finansowemu pracowników Firmy Carlsberg Shared Services wykonany zostanie remont i zakupione zostaną sprzęty i urządzenia, które pozwolą na polepszenie warunków dzieci, rozwijających się twórczo w Fundacji Ars. Fundacja od 16 lat wspiera emocjonalnie i intelektualnie dzieci w rozwoju i edukacji , poprzez różnorodne akcje i działania INFORMACJA PRASOWA otaczając swoją opieką nawet do 12 000 dzieci. Cieszymy się, że w Poznaniu działają firmy, takie jak Carlsberg Shared Services, których pracownicy poprzez wolontariat włączają się aktywnie w pomoc fundacji. Wspierając finansowo nasze działania podzielają oni wrażliwość społeczników i są pomostem między biznesem a działaniami dla potrzebujących dzieci" - skomentował Piotr Zyznawski, Fundator Fundacji Ars.

Dodatkowych informacji udziela: Zuzanna Matuszewska, Senior Communications Specialist (tel. +48 695400167, Zuzanna.Matuszewska@carlsberg.com)

Carlsberg Shared Services (CSS) z siedzibą w Poznaniu to centrum usług wspólnych, które powstało w 2006 roku jako centrum księgowości. CSS zatrudnia obecnie około 400 pracowników i świadczy między innymi usługi finansowe, logistyczne, wsparcie sprzedaży, zakupów, HR i IT dla spółek z grupy Carlsberg.

Więcej informacji o dorobku kulturowym Carlsberg TUTAJ

Więcej informacji o strategii #TogetherTowardsZero TUTAJ