Według ekspertów SGH Miasto Poznań to Gmina na 5!

Miasto Poznań zdobyło prestiżowy tytuł Gminy na 5! przyznawany przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej. Nagrodę w imieniu Miasta odebrała zastępczyni dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Katarzyna Sobocińska, która uczestniczyła również w panelu Złotych Gmin na 5 i miast metropolitalnych.

Dyplom Gmina na 5!
Dyplom Gmina na 5!

Badanie "Gminy na 5!" zostało zrealizowane już po raz dziesiąty przez niezależny zespół ekspertów - studentów i naukowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przebadano ponad 650 gmin z całej Polski. Badano jakość i profesjonalizm obsługi zapytań inwestora i przedsiębiorcy napływających do urzędu. Poznań zajął prestiżowe miejsce w gronie gmin, które najlepiej współpracują z inwestorami i lokalnymi przedsiębiorcami.

Poznań znalazł się również w gronie gmin, które po raz trzeci z rzędu zostały wyróżnione i otrzymał wyróżnione specjalne "Złotej Gminy na 5!". Oprócz Poznania otrzymały je gminy: Gdynia, Człuchów, Poniatowa, Czerwonak, Gdańsk, Targówek, Grodzisk Mazowiecki, Rydułtowy, Złotów.

Celem Badania "Gmina na 5!" była analiza działań polskich gmin. Zadania te miały na celu zaprezentować, jak przebiega współpraca gmin z lokalną społecznością oraz pokazać swoje partnerskie nastawienie dla lokalnych przedsiębiorców jak i zewnętrznych inwestorów. Z dużą uwagą analizowano jak gminy wywiązują się z powierzonych oczekiwań, jak również jakich używają narzędzi oraz metod do realizacji zadań - czytamy we wstępie do raportu, który podsumował badanie.

Schemat badania opierał się na założeniach wypracowanych w latach poprzednich. Najistotniejszym elementem badania była analiza przebiegu komunikacji elektronicznej pomiędzy urzędem a potencjalnymi inwestorami, przedsiębiorcami, jak również innymi interesariuszami gmin.

Pierwszym badanym obszarem była komunikacja gminy z jej klientami poprzez stronę internetową -  komunikacja jednostronna. Drugim ważnym elementem była komunikacja dwukierunkowa. Zastosowano do tego celu mailing w języku polskim oraz angielskim z wykorzystaniem techniki badania "tajemniczego klienta".

- To wyróżnienie jest dla nas szczególnie cenne, również ze względu na metodologię. Badacze analizowali obiektywne kryteria, takie jak dostęp do informacji oraz współpracę z urzędem. "Tytuł Gminy na 5!" to potwierdzenie, że inwestorzy mogą liczyć na nasze wsparcie oraz aktualne informacje, których potrzebują - mówi Katarzyna Sobocińska, zastępczyni dyrektora Biura Obsługi Inwestorów.