2011 "Europa bez barier"

Idea organizacji "Europy bez Barier" - imprezy mającej na celu integrację sportowców niepełno i pełnosprawnych - narodziła się w Poznaniu dziesięć lat temu. Poznań jest też najbardziej aktywnym propagatorem tego pomysłu. W Poznaniu "Europa bez Barier" odbywała się już cztery razy: w 2001, 2006, 2007 roku i 2011 roku.

Blisko 200 pływaków pochodzących z Poznania i z 7 miast partnerskich wzięło udział w tegorocznych zawodach integracyjnych "Europa bez barier". Od 8 do 11 grudnia Poznań gościł przedstawicieli Assen, Brna, Charkowa, Győr, Hanoweru, Kutaisi i Raanana.

Zawody pływackie "Europa bez barier" odbyły się w nowoczesnych wnętrzach oddanego niedawno do użytku kompleksu sportowo-rekreacyjnego "Term Maltańskich"- jednego z największych aquaparków w Europie. Jego budowa została dofinansowana ze środków europejskich.

W dniu 9 grudnia 2011 r. na trybunach oficjalne otwarcie "Europy bez barier" obserwowało prawie 1500 osób (przede wszystkim uczniowie poznańskich szkół). Po defiladzie Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny oficjalnie otworzył zawody. Następnie można było podziwiać umiejętności drużyny kajak polo oraz zespołu teatralno - tanecznego " ODLOT 13" z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Po pokazie tańca osób niesłyszących, z 3 metrowej wieży widowiskowe skoki do wody w kajakach oddali kajakarze trenujący freestyle kajakowy. Program inauguracji zamknął recital niesłyszącego śpiewaka Pawła Sowińskiego.

Zawodnicy rywalizowali na dystansach 50 i 100 metrów w kategorii kobiet i mężczyzn stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym, a także w sztafecie. Tego samego dnia w czasie uroczystej dekoracji każda drużyna otrzymała puchar a każdy uczestnik złoty medal.

9 grudnia odbyło się seminarium naukowe "Na drodze do społecznej integracji. Sport osób z niepełnosprawnością" współorganizowane przez Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przedstawiciele Poznania i miast partnerskich, którzy wzięli udział w "Europie bez barier" przedstawili własne innowacyjne projekty na rzecz integracji społecznej osób z niepełnosprawnością.
W ramach programu rekreacyjnego zorganizowano różne zajęcia integracyjne, zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz warsztaty hipoterapii w ramach imprezy hippicznej Cavaliada - jednego z najważniejszych wydarzeń jeździeckich w Polsce.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej