Pozycja portu lotniczego Poznań - Ławica na tle krajowych portów regionalnych w 2004 roku

W 2004 roku poznański port lotniczy obsłużył ponad 380 tys.pasażerów, 16,4 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań) oraz 1,7 tys. ton ładunków. Wielkości te plasują poznańskie lotnisko na 4. miejscu wśród polskich portów regionalnych. Poznań jest liderem pod względem udziału lotów czarterowych w ruchu pasażerskim. Co trzeci pasażer obsługiwany przez Ławicę korzystał z lotów czarterowych. Za poznańskim portem lotniczym uplasowały się: Katowice (co czwarty pasażer), Wrocław (co piąty) i Kraków (co dziesiąty).

fot.archiwum - grafika artykułu
fot.archiwum

Wśród 11 polskich regionalnych portów lotniczych, poznański port lotniczy został zakwalifikowany do grupy portów regionalnych, obsługujących, oprócz ruchu krajowego pomiędzy regionalnymi portami lotniczymi i Warszawą, ruch międzynarodowy na liniach średniego i krótkiego zasięgu. W 2004 r. Ławica zajęła (i) 4.pozycję pod względem ruchu lotniczego (16,4 tys.operacji), za Krakowem (26,2 tys.), Wrocławiem (18,5 tys.) i Gdańskiem (17,5 tys.), (ii) 4.pozycję pod względem wielkości ruchu pasażerskiego (380,7 tys.osób), za Krakowem (841,1 tys.), Katowicami (622,6 tys.) i Gdańskiem (466,7 tys.), (iii) 4.pozycję pod względem ilości ładunków (1,7 tys.ton), za Katowicami (5,0 tys.ton), Gdańskiem (3,1 tys.) i Krakowem (1,8 tys.ton). Także liczba oferowanych w 2004 r. regularnych kierunków połączeń lotniczych (6) była mniejsza niż w Krakowie (25), Katowicach (11) i Gdańsku (7).
Na poznańskim lotnisku operowało 5 przewoźników lotniczych, podobnie jak w Gdańsku i Katowicach. Największym zainteresowaniem cieszył się port w Krakowie (25 przewoźników).
Poznań jest liderem pod względem udziału lotów czarterowych w ruchu pasażerskim. Co trzeci pasażer obsługiwany przez Ławicę korzystał z lotów czarterowych. Za poznańskim portem lotniczym uplasowały się: Katowice (co czwarty pasażer), Wrocław (co piąty) i Kraków (co dziesiąty).