Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej

Od 1 lipca 2011 roku przez 184 dni Polska sprawuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

. - grafika artykułu
.

Od 1 lipca 2011 roku przez 184 dni Polska sprawuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W tym czasie Polska będzie gospodarzem większości unijnych wydarzeń, jest odpowiedzialna za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. Najważniejsze wydarzenia w ramach polskiej Prezydencji będą się odbywać w pięciu miastach: Sopocie (lipiec), Wrocławiu (wrzesień), Krakowie (październik), Poznaniu (listopad) i Warszawie (grudzień).

W ramach polskiej Prezydencji w Radzie UE w poznańskich obiektach MTP odbędzie się 10 spotkań centralnych z udziałem ministrów 27 krajów UE lub urzędników wysokiego szczebla państw członkowskich, a także 8 spotkań o charakterze eksperckim. Będą to m.in.: II Konferencja Ministerialna Procesu Praskiego - Building Migration Partnerships in Action, konferencja ministerialna pt. "Solidarność w zdrowiu - Zmniejszanie różnic w zdrowiu pomiędzy państwami Unii Europejskiej", V Europejski Szczyt ds. Równości, spotkanie ministrów ds. administracji elektronicznej, 6. Europejska Konferencja Ministerialna i Wystawa nt. e-administracji "Borderless eGoverment Services for Europeans", konferencja ministerialna "Zintegrowane podejście do rozwoju - klucz do inteligentnej, inkluzywnej i zrównoważonej Europy", Europejski Dzień Konkurencji i Konsumentów, nieformalne spotkanie ministrów ds. polityki regionalnej, spójności, spójności terytorialnej i rozwoju miast. Na uwagę zasługują także zaplanowane założycielskie posiedzenie Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP) oraz nadzwyczajne Posiedzenie Prezydium Komitetu Regionów Unii Europejskiej, które poświęcone zostaną wyzwaniom, przed którymi stoi realizacja polityki spójności w nowej perspektywie budżetowej. Ponadto w dniu otwarcia targów POLAGRA Poznań odwiedzą ministrowie rolnictwa 27 krajów UE.

Zarówno władze Poznania, jak i województwa wielkopolskiego podjęły szereg działań wspierających przygotowania do Prezydencji. Obejmują one m.in.: rekrutację i szkolenia wolontariuszy, którzy obsługiwać będą spotkania organizowane w Poznaniu; udostępnienie komunikacji publicznej i organizację przejazdów dodatkowych dla delegatów; wdrożenie zmian w organizacji ruchu w mieście w trakcie spotkań; przekazanie materiałów informacyjnych i promocyjnych; przygotowanie propozycji wydarzeń kulturalnych; realizację kampanii informacyjnych. Poznań włączył się także w ogólnopolską inicjatywę oświetlenia charakterystycznych miejskich obiektów architektonicznych barwami europejskimi. Niebieska barwa flagi europejskiej pojawi się w mieście podczas ważnych wydarzeń związanych z Przewodnictwem Polski w Radzie UE, szczególnie tych organizowanych w Poznaniu.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego będzie wspierać organizację programów turystycznych i kulturalnych na obszarze regionu oraz za granicą. Zaangażował się także w promocję Prezydencji wśród młodzieży, m.in. przez współorganizację III Europejskich Spotkań Młodzieży (18-24 września) oraz organizację międzynarodowego obozu młodzieżowego European sports TIC-TAC-TOE (30 czerwca-8 lipca, Łężeczki).

Wojewoda Wielkopolski będzie zabezpieczać i nadzorować bezpieczeństwo spotkań organizowanych w Poznaniu. Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Poznaniu będzie czuwać nad zabezpieczeniem medycznym spotkań.