Ranking Polskich Miast Przyszłości

Poznań jest w grupie miast, które mają szansę najszybciej stać się nowoczesnymi, najlepiej dostosowanymi do zmieniającej się rzeczywistości aglomeracjami w perspektywie kolejnych trzech dekad.

Poznań w Rankingu Polskich Miast Przyszłości - grafika artykułu
Poznań w Rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050

Ranking Polskich Miast Przyszłości 2050 obejmuje cztery obszary funkcjonowania miast: praca w mieście (budynki biurowe), mieszkanie w mieście (budynki mieszkalne), infrastruktura miejska związana ze spędzaniem wolnego czasu ("po godzinach"), transport. W grupie miast, które mają szansę najszybciej osiągnąć status "miasta przyszłości" znalazły się: Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań, Gdańsk, Łódź i Kraków. Poznań (i Gdańsk) zajął w rankingu czwartą pozycję. Szczególnie wysoko została oceniona prowadzona w Poznaniu polityka transportowa, która wyróżnia się na tle pozostałych miast. W tej podkategorii Poznań uzyskał najwięcej punktów, wyprzedzając wszystkie pozostałe miasta. W dodatkowej podkategorii "Szkolnictwo", która nie została ujęta w zbiorczych wynikach rankingu, Poznań znalazł się na drugiej pozycji. W rankingu uwzględniono także zasoby certyfikowanej powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i hotelowej w miastach.

Ranking poprzedził pierwszy w Polsce foresight prawdopodobnych ścieżek długoterminowego rozwoju, który wskazał kluczowe obszary funkcjonowania miast ocenianych w rankingu. Przygotowano trzy scenariusze rozwoju polskich miast przyszłości:

  • "Wolność na kwarantannie" zakładający, że automatyzacja, cyfryzacja i robotyzacja spowodują, że większość prac odbywać się będzie bez udziału ludzi, pracować będzie jedynie jedna piąta mieszkańców miast, będzie dominować praca i nauka zdalna Mieszkańcy będą mieć bardzo dużo wolnego czasu, jednak z uwagi na ryzyka sanitarne będą go spędzać przede wszystkim wewnątrz budynków, w przestrzeni wirtualnej. Miasta będą oferować mieszkańcom wygodne wielofunkcyjne i komfortowe kompleksy mieszkaniowe z nowoczesnymi rozwiązaniami smart.
  • "Pod kloszem" zakładający, że miasta staną się nowoczesnymi centrami życia społecznego i będzie w nich mieszkać ponad 80% ludności kraju. Priorytetem będą miasta "piętnastominutowe" z szybkim i łatwym dostępem do miejsc pracy, nauki i do usług bytowych i przestrzeni wypoczynkowych, gdyż mieszkańcy miast większość czasu będą poświęcać na pracę zawodową, także kosztem czasu wolnego.
  • "Taki mamy klimat" zakładający, że ocieplenie klimatu wpłynie negatywnie na jakość życia w dużych miastach i dostęp do zasobów naturalnych. Spowoduje to, że mimo iż większość ludzi będzie pracować w centrach miast, będzie wolała przebywać poza miastem i mieszkać na jego obrzeżach. Szkolnictwo będzie scentralizowane, bez szkół prywatnych i programów autorskich. W miastach zostanie wprowadzone moratorium na prywatne inwestycje mieszkaniowe, będą one mogły powstawać tylko poza granicami miasta. Priorytetem będzie ochrona środowiska i nowoczesne rozwiązania pozwalające usprawnić życie w mieście i zniwelować skutki zmian klimatu. Wspólnota społeczna rozpadnie się w wielkich ośrodkach miejskich, przy jednoczesnym jej rozwoju w małych miejscowościach.

Wszystkie scenariusze zakładają dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii informatycznych, w tym sztucznej inteligencji oraz ich szerokie wykorzystanie w budynkach, infrastrukturze, transporcie i życiu codziennym. Jedynie scenariusz "Pod kloszem" zakłada, że wysokie koszty utrudnią szerokie korzystanie z nich przez mieszkańców.

Inicjatorem opracowania Rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050 jest Grupa Saint-Gobain, która wraz z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością przygotowała ranking i współpracowała z firma konsultingową 4CF przy opracowywaniu foresightu.