Innowacyjność (archiwum)

Poznań charakteryzujący się dużym potencjałem naukowym i instytucjonalnym ukierunkowanym na innowacyjność i działania na rzecz gospodarki opartej na wiedzy, jest jednym z wiodących ośrodków innowacji w Polsce. W Poznaniu na działalność badawczo-rozwojową przeznacza się rocznie blisko 1,5 mld zł, w tym jedną czwartą na prace rozwojowe.

W Poznaniu rozwijają się instytucje innowacyjności, takie jak trzy parki technologiczne, stanowiące platformę współpracy gospodarki i nauki oraz kreujące przyjazne środowisko dla rozwoju innowacji: utworzony przez Miasto Poznań Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, afiliowany przy Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prywatny park naukowo-technologiczny Nobel Tower z inkubatorem przedsiębiorczości, a także prywatny Inkubator Biznes i Nauka. Działają multidyscyplinarne ośrodki badawcze nowoczesnych technologii, m.in. takie jak: Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii, Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii, Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne, Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii, BioCentrum, Krajowe Centrum Innowacji w Logistyce i e-Gospodarce, Centrum Biologii Medycznej, Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego, Centrum Innowacji PCSS-Huawei oraz inkubatory przedsiębiorczości i centra transferu technologii. Poznańskie szkoły wyższe i ośrodki B+R, przy współpracy z samorządem lokalnym i przedsiębiorstwami, realizują także wspólne projekty ukierunkowane na innowacyjność.

Ważną rolę w podnoszeniu poziomu innowacyjności i konkurencyjności pełnią działające na terenie miasta przedsiębiorstwa. Do najbardziej innowacyjnych pod względem wprowadzania nowych produktów i usług należą przemysł środków transportu, chemiczny, gumowy i wyrobów z drewna. Najmniejszy zasięg innowacyjności występuje w przemyśle spożywczym oraz produkcji z surowców mineralnych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej