Kod Enigmy złamali absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego.

Marian Adam Rejewski (ur. 1905 w Bydgoszczy, zm. 1980 w Warszawie) - matematyk i kryptolog; w 1932 złamał szyfr Enigmy, maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy; sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów, m.in. Zygalskiego i Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej, co przyczyniło się do wygrania wojny przez aliantów. W 1929 podczas studiów matematycznych na Uniwersytecie Poznańskim Rejewski został skierowany na tajny kurs kryptologii, którego organizatorem było Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego. W 1930 rozpoczął pracę w poznańskiej filii Biura Szyfrów. Dwa lata później filia w Poznaniu została rozwiązana, a prace kryptologiczne przeniesiono do warszawskiego Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. W 1932 Rejewski zaczął pracować nad Enigmą. W ciągu kilku tygodni odkrył sposób okablowania wirników niemieckiej maszyny szyfrującej. Następnie wraz z Różyckim i Zygalskim opracował techniki umożliwiające regularne odczytywanie szyfrogramów z Enigmy. Rejewski opracował katalog kart i cyklometr, a po zmianie sposobu kodowania - zaprojektował bombę kryptologiczną. Na pięć tygodni przed napadem Niemiec na Polskę Rejewski i pracownicy Biura Szyfrów zaprezentowali sposób deszyfrowania i kopię Enigmy przedstawicielom brytyjskiego i francuskiego wywiadu wojskowego. Po wybuchu wojny kryptolodzy ewakuowali się do Francji, gdzie nadal prowadzili prace nad dekryptażem niemieckiej korespondencji. Zmuszeni do ewakuacji w 1940 po kapitulacji Francji, już po kilku miesiącach powrócili do kontrolowanej przez rząd Vichy części kraju i wznowili pracę. Po wkroczeniu Niemiec do Francji w 1942 Rejewski i Zygalski przedostali się do W. Brytanii, gdzie rozpoczęli pracę w jednostce radiowej Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. W 1946 Rejewski został zwolniony ze służby w wojsku polskim w W. Brytanii i wrócił do Polski. Podjął pracę w bydgoskiej fabryce kabli, a następnie w Wojewódzkim Związku Spółdzielni Pracy i Związku Branżowym Spółdzielni Drzewnych i Wytwórczości Różnej. Po przejściu na emeryturę w 1967 napisał wspomnienia, w których ujawnił swój udział w złamaniu niemieckiego szyfru. W 1969 przeprowadził się do Warszawy. W 1973 ujawniono po raz pierwszy informację o udziale Polaków w rozszyfrowaniu Enigmy, a Rejewski zaczął pisać artykuły o Enigmie na potrzeby różnych wydawnictw. W 1978 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2000 wraz z Różyckim i Zygalskim Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Różycki (ur. 1909 w Olszanie, zm. 1942 k. Balearów) - matematyk i kryptolog; pracownik Uniwersytetu Poznańskiego oraz kontrwywiadu wojskowego (Biuro Szyfrów 4) Oddziału II Sztabu Głównego; wraz z Rejewskim i Zygalskim złamał kod Enigmy, zbudował jej działającą kopię oraz urządzenia deszyfrujące szyfrogramy Enigmy. Opracował tzw. metodę zegara, pozwalającą określić wybór i ustawienie wirnika w maszynie Enigma. Zginął na Morzu Śródziemnym w 1942 podczas powrotu z Algieru do ośrodka dekryptażu Kadyks, ulokowanego w Vichy. Statek pasażerski Lamoricière, którego był pasażerem, zatonął w tajemniczych okolicznościach w pobliżu Balearów.

Henryk Zygalski (ur. 1908 w Poznaniu, zm. 1978 w Liss) - matematyk i kryptolog; wychowanek Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, pracownik Uniwersytetu Poznańskiego oraz kontrwywiadu wojskowego (Biuro Szyfrów nr 4); wraz z Rejewskim i Różyckim złamał kod Enigmy. Był wynalazcą tzw. płacht Zygalskiego, perforowanych arkuszy, pomagających w ustaleniu kolejności wirników kodujących Enigmy. Po wojnie pozostał na emigracji w W. Brytanii, gdzie uczył matematyki w prowincjonalnej szkole.

sieci społecznościowe