W Taizé znajduje się kapliczka z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej

Miejscowość Taizé położona jest w południowo-centralnej Francji, w departamencie Saône-et-Loire, w winnym regionie - Burgundii, w pobliżu Cluny i Mâcon.
Wioska Taizé nie jest duża - liczy koło 200 mieszkańców. Otaczają ją winnice, a na przyległych pastwiskach wypasane jest bydło i konie. Architekturę miejscowości tworzą stare kamienne domy, romańskie obiekty sakralne oraz drewniane kaplice z ikonami, z których jedna przedstawia Matkę Boską Częstochowską. W Taizé znajduje się ponadto bardzo rozległy i pełen rzadkich gatunków roślin "ogród ciszy", w którym ważne miejsce zajmują źródełko świętego Szczepana, mały wodospad i jeziorko oraz drewniana kaplica z ikonami.
Od 1940 r. w Taizé znajduje się wspólnota ekumeniczna - Wspólnota Taizé - założona przez ewangelickiego duchownego - brata Rogera. Dzięki niemu mała francuska wioska jest miejscem spotkań ludzi różnych wyznań oraz celem podroży młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych i całych rodzin z dziećmi. Oprócz Europejczyków Taizé odwiedzają także mieszkańcy Australii, Azji i Afryki.

sieci społecznościowe