Dialog Miast Poznań - Berlin

Urząd Miasta Poznania wraz z Administracją Senatu Berlina realizuje w ramach inicjatywy "Partnerstwo Odra" bilateralny projekt "Dialog Miast", w ramach którego prowadzona jest współpraca w zakresie różnych dziedzin rozwoju miasta, w tym dotyczących suburbanizacji i rewitalizacji centrów miast oraz koncepcji komercyjnego wykorzystania i uatrakcyjnienia terenów nadrzecznych w miastach.


Warsztaty w Poznaniu

W lutym 2012 r. przedstawiciele Administracji Senatu Berlina uczestniczyli na zaproszenie Urzędu Miasta Poznania w warsztatach roboczych, które zapoczątkowały projekt współpracy pomiędzy administracją samorządową obu miast pn. "Dialog Miast". Tematem warsztatów był problem migracji mieszkańców dużych miast oraz zagospodarowanie terenów nadrzecznych. Strona polska zaprezentowała analizę zjawiska migracji mieszkańców Poznania oraz przykłady podjętych nowych projektów zagospodarowania nadbrzeża rzeki Warty, jak "Wartostrada" oraz działania w ramach powołanego Partnerstwa "Na rzecz Warty".


Warsztaty w Berlinie

We wrześniu 2012 r. przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania uczestniczyli na zaproszenie Administracji Senatu Berlina w warsztatach roboczych, które zorganizowane zostały w ramach projektu współpracy pomiędzy administracją samorządową obu miast "Dialog Miast", zapoczątkowanego w lutym 2012 r.

W trakcie warsztatów pracownicy Urzędu Miasta Poznania zapoznali się z historią rozwoju Berlina, jego potencjałem i problemami oraz najważniejszymi projektami urbanistycznymi i architektonicznymi realizowanymi bądź planowanymi do realizacji w mieście. Zaprezentowano przykłady rewitalizacji przestrzeni miejskiej, m.in. rejonu Samariterviertel, która jest przykładem odnowy śródmiejskiej dzielnicy mieszkalnej, w której początkowo zamieszkiwały w większości osoby o niskich dochodach. Administracja Senatu Berlina zaprezentowała także szereg działań podejmowanych w Berlinie, mających na celu zagospodarowanie i uatrakcyjnienie terenów nad rzeką Szprewą, zwracając szczególną uwagę na projekt Mediaspree, którego założeniem jest powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki dzielnicy medialnej, w której lokalizują się przedsiębiorstwa oraz instytucje związane z dziedziną mediów oraz kultury. Podmioty te inwestują również w poprawę jakości przestrzeni publicznych stanowiących tereny zielone i rekreacyjne. Przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania uczestniczyli także w wizji terenowej w dzielnicy Rummelsburger Bucht, podczas której zaprezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie gospodarowania wodą deszczową, która wykorzystywana jest do nawadniania przyulicznych i osiedlowych terenów zielonych oraz w konsekwencji zasilania wód gruntowych.


Międzynarodowa Konferencja "Migracje mieszkańców dużych miast"

12 grudnia 2012 r. w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja na temat migracji mieszkańców dużych miast. Jej celem byłom dokonanie analizy przyczyn, skutków i prognoz migracji mieszkańców dużych miast, a także wymiana "dobrych praktyk" odpowiedniego reagowania na niekorzystne zjawiska demograficzne. W ramach wspólnego projektu "Dialog miast", Urząd Miasta Poznania zaprosił do udziału w konferencji przedstawicieli Administracji Senatu Berlina, którzy zaprezentowali swoje spojrzenie na problem migracji.


BiblioboXX

Miasto Poznań realizuje z Berlinem projekt BibioboXX czy ulicznej biblioteki. Od stycznia 2020 r. przez kilka miesięcy Książki polskie i niemieckie znajdują się w regale stojącym w Poznaniu przy ul. Za Bramką. Wewnątrz BiblioboXXa można także odsłuchać osiem polskich i niemieckich tekstów czytanych m.in. przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz. Uliczna biblioteka została oficjalnie otwarta 9 stycznia 2020 r. przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Gerry Woopa, Sekretarza Stanu Landu Berlin ds. Europy.  Projekt ten to wynik współpracy między Poznaniem a Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, w ramach inicjatywy "Partnerstwo Odry".


Berlin w Poznaniu

28 lutego w Baraku Kultury odbyło się spotkanie z cyklu "Berlin w Poznaniu". Tematem była "niemiecka poezja z ulicznej biblioteki", a w szczególności Ericha Kästnera - niemieckiego pisarza, satyryka oraz krytyka teatralnego, a przede wszystkim autora popularnych książek dla dzieci. W spotkaniu wystąpili Hercygier i Alexandra Gotthardt, którzy tworzą duet recytatorsko-muzyczny oraz laureatki konkursów recytatorskich języka niemieckiego Natalia Urban z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz Amelia Orłowska z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki. Z okazji spotkania, specjalnie dla gości, Prezydent Jacek Jaśkowiak nagrał krótki film, na którym odczytuje w niemieckiej wersji językowej wiersz Stanisława Barańczaka "Co będzie świadectwem". Spotkanie zakończyło przekazanie przez przedstawicieli Berlina książek w języku niemieckim o tematyce muzycznej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza.


Rail Baltica Growth Corridor

Miasto Poznań wraz z 20 partnerami z Finlandii, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Polski uczestniczył w międzynarodowym projekcie unijnym Rail Baltica Growth Corridor. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013. Liderami projektu byli: Miasto Helsinki i fińskie Aalto University School of Economics. W projekcie uczestniczyli trzej partnerzy niemieccy: Administracja Senatu Berlina, Zarząd Transportu Miejskiego Berlin-Brandenburg, Regional Planning Board Havelland-Flaeming. Celem projektu było przeprowadzenie badań nad środowiskiem logistycznym we wschodniej części Regionu Morza Bałtyckiego, obejmującym główne węzły transportowe-kolejowy, drogowy, morski, powietrzny, w kierunku północnym i południowym, a także kierunku wschód-zachód. Dla Miasta Poznania cenny był udział w pakietach poświęconych tworzeniu centrów logistycznych, w szczególności badanie obecnego i prognozy przyszłego stanu obsługi logistycznej wzdłuż korytarza Rail Baltica (od Helsinek, przez Rygę, Kowno, Warszawę, Poznań, do Berlina), a także zacieśnienie współpracy i wypracowanie wspólnych standardów obsługi logistycznej w ramach Korytarza.

YALE - Małe Dzieci jako Aktywne Osoby Odkrywające swój Świat

YALE to wspólny projekt realizowany przez miasta Poznań i Berlin, którego celem jest poprawa jakości edukacji przedszkolnej. Istotą projektu jest promowanie aktywnych metod uczenia się u małych dzieci, opartych na m.in. projektach edukacyjnych. Dzięki tym metodom dzieci stają się "aktywnymi uczniami", zdobywając szerokie kompetencje i umiejętności niezbędne w osiągnięciu sukcesu w dorosłym życiu. Realizacja projektu obejmuje wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i polityk edukacyjnych między władzami oświatowymi jak i kadrą edukacyjną przedszkoli, stworzenie możliwości rozwoju zawodowego dla kadry edukacyjnej przedszkoli, poprzez wizyty studyjne, wymianę doświadczeń i szkolenia w zakresie metody projektów, opracowanie innowacyjnych metod pracy z dziećmi i udokumentowanie najlepszych praktyk związanych z wdrażaniem metody projektów w przedszkolach przez polsko-niemiecki zespół ekspertów. Zostanie także opracowany podręcznik dobrych praktyk, w którym zostaną upowszechnione rezultaty projektu.

W projekcie uczestniczą władze oświatowe Miasta Poznania oraz Administracji Senatu Berlina, poznańskie i berlińskie placówki przedszkolne, Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren z Poznania oraz Internationale Akademie für innovative Pädagogik, Psychologie und Ökonomie (INA gGmbH) an der Freien Universität Berlin. Projekt jest współfinansowany z unijnego programu Comenius Regio i trwa od 2013 do 2015 r.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej