Rewaloryzacja Placu Kolegiackiego

Rewaloryzacja placu Kolegiackiego

W związku z budową obiektu usługowo-biurowego z 3-poziomowym parkingiem, zlokalizowanym przy ul. Za Bramką, zaistniała możliwość realizacji ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Obszar staromiejski w Poznaniu" z 2002 r. poprzez rewaloryzację Placu Kolegiackiego.

Jego rewaloryzacja wpisuje się w  założenia najważniejszych dokumentów strategicznych Miasta Poznania - Miejskiego Programu Rewitalizacji, Programu dla Śródmieścia i Strategii Miasta Poznania 2030.

Obecny obszar Placu Kolegiackiego znajduje się w granicach Poznania od momentu lokacji miasta w 1253 roku. Plac ten zawdzięcza swoją nazwę nieistniejącej już  kolegiacie św. Marii Magdaleny, jednego z największych kościołów średniowiecznych w Polsce. Pełnił także funkcje handlowe (rynek) i rekreacyjne (łaźnia miejska). Nazywany był także Nowym Rynkiem.

Rewitalizacja Placu Kolegiackiego przywrócić ma jego świetność. Proces ten będzie w pełni realizowany we współpracy z mieszkańcami i przedsiębiorcami związanymi z placem oraz pozostałymi mieszkańcami Poznania, liderami społeczności lokalnych MPR, specjalistami z różnych dziedzin, stowarzyszeniami miejskimi, środowiskami opiniotwórczymi, dziennikarzami oraz politykami.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej