"Teatr z klasą"

Warsztaty "Teatr z klasą" są jednym z działań zapewniających rozwój osobowy dzieci i młodzieży z obszarów objętych Miejskim Programem Rewitalizacji dla Poznania. Ich celem jest rozwijanie wśród dzieci zainteresowań teatralnych poprzez zapoznanie się ze specyfiką pracy w teatrze, jego historią, a także przygotowanie - pod okiem profesjonalnego aktora - przedstawienia teatralnego. W ramach "Teatru z klasą" odbędzie się 6 edycji warsztatów, w każdej z nich weźmie udział 30 osób. Podczas każdej z edycji dzieci będą poznawały specyfikę pracy w teatrze i pracowały nad przedstawieniem zarówno w swojej szkole, jak i w jednym z poznańskich teatrów.


Warsztaty "Teatr z klasą" prowadzić będzie Stowarzyszenie Loża Patronów Teatru, wyłonione w drodze udzielenia zamówienia publicznego. Jest to organizacja pozarządowa powstała przy Teatrze Nowym w Poznaniu w 1989 r., w celu "zjednoczenia pasjonatów sztuki, którzy w każdej chwili potrafią docenić prawdziwe piękno". Prezesem Stowarzyszenia jest Pan Roman Stasierowski.


W ramach planowanego przedsięwzięcia odbędzie się sześć edycji warsztatów. W każdej z edycji wezmą udział dwie 15-osobowe grupy uczniów. Zatem łącznie w warsztatach uczestniczyć będzie 180 osób. Każda edycja warsztatów składać się będzie z ośmiu godzinnych części, które dotyczyć będą: 1) spraw organizacyjnych, 2) historii teatru, 3) reżyserii i tekstu, 4) przygotowaniu się do roli w spektaktlu, 5) zapoznaniu się ze sceną i z zapleczem teatru (wizyta w Teatrze Nowym), 6) udziału w spektaklu teatralnym (na widowni), 7) generalnej próby przygotowanego przedstawienia, 8) próby scenicznej w teatrze. Warsztaty kończyć będzie występ publiczny na deskach Teatru Nowego.


Pierwsza edycja warsztatów "Teatr z klasą" odbyła się od 11 maja do 27 czerwca 2012 r. Wzięły w niej udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 36 i Gimnazjum nr 61 na Jeżycach (ul. Słowackiego 58/60). Kolejne spotkania dzieci i młodzieży z prowadzącymi warsztaty odbywały się: 11 maja (spotkanie organizacyjne, warsztat rozgrzewający aparat mowy), 17 maja (historia teatru), 24 maja (reżyserska lektura tekstu), 31 maja (sposoby uczenia się tekstu i postaci sztuki), 5 czerwca (zwiedzanie Teatru Nowego), 13 czerwca (wyjście na przedstawienie w Teatrze Nowym), 21 czerwca (wymiana wrażeń po obejrzanej sztuce) i 27 czerwca (próba sceniaczna i występ w Teatrze Nowym). Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej