Nagroda artystyczna 2007

Kapituła uhonorowała Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania 2007 wybitnego artystę prof. zw. Jarosława Kozłowskiego za współtworzenie światowej sztuki konceptualnej.
Artysta, pedagog, kurator, animator kultury, autor książek, fotografii, instalacji, rysunków, obiektów oraz projektów konceptualnych. Prekursor i współtwórca sztuki pojęciowej w Polsce, uważany za jednego z najwybitniejszych artystów tego nurtu.
Urodzony 28.01.1945 r. w Śremie; nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, kierownik Zakładu Metodyki i Teorii Sztuk Plastycznych WP-A UAM w Kaliszu.
W latach 1963-69 studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnej ASP) w Poznaniu, gdzie od 1967 r. prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie rysunku i malarstwa. Stypendysta The British Council (1979 Londyn) i DAAD w Berlinie (1984-85), w latach 1981-87 pełnił obowiązki rektora poznańskiej ASP. Od 1972 do 1990 r. prowadził Galerię Akumulatory 2 w Poznaniu, w której prezentował twórczość polskich i zagranicznych artystów awangardowych. W latach 1991-93 był kuratorem programu galerii i kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jako jedyny twórca reprezentował Polskę na XXVIII Biennale Sztuki w Sao Paulo.
Prof. Jarosław Kozłowski jest jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich, przez długi czas związanym z nurtem konceptualnym sztuki. Wystawia od 1967 r., najczęściej realizuje prace w formie instalacji z wykorzystaniem różnych mediów, takich jak m.in. rysunek, światło, dźwięk, fotografia, przedmioty. Jest też autorem książek artystycznych, prac rysunkowych, fotografii i obrazów, wykonuje performance.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej