Nagroda Artystyczna 2004

Nagroda Artystyczna Miasta Poznania dla SŁAWY KWAŚNIEWSKIEJ - za wybitne kreacje teatralne i filmowe.
SŁAWA KWAŚNIEWSKA - urodziła się w 1928 roku w Krakowie. W roku 1948 uzyskała dyplom aktorski w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Pierwszą pracę podjęła w Częstochowie, poźniej występowała na deskach teatrów w Sosnowcu, Zielonej Górze, Wrocławiu i Warszawie. W 1963 roku przyjechała do Poznania, aby związać się z tym miastem na stałe. Wiele wybitnych ról wykreowanych na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu (np. Elwiry w Don Juanie Moliera, Królowej Nocy w Hamlecie Shakespeare'a, Eleonory w Tangu Mrożka, Simony w Marat/Sade Weissa czy Matki w Niepodziance Rostworowskiego) przyniosło jej uznanie wśród publiczności i krytyki.
W 1973 roku angażuje się do Teatru Nowego pod dyrekcją Izabelli Cywińskiej. Kreuje zarówno role o pogłębionym rysunku psychologicznym (Eurydyka w Antygonie Sofoklesa, Kwasznia w Na dnie Gorkiego, Kaleria w Letnikach Gorkiego, Matka Piotra w A jak królem, a jak katem będziesz Nowaka, Helena Jaworek w Oskarżonym Czerwcu Piędziesiątsześć, Matka w Balladynie Słowackiego) jak i postaci charakterystyczne i komediowe. Wielkie uznanie przyniosły jej role Lulu w Skizie Zapolskiej, Toli w Narzeczonym Beaty Rudnickiego, Pani Peachum w Operze za trzy grosze Brechta, Klary Zachanassian w Wizycie starszej pani Dürrenmatta, Pani Orgonowej W damach i huzarach Fredry.
Kreacje ostatniego okresu dowodzą ogromnej dojrzałości talentu aktorskiego Sławy Kwaśniewskiej i niezwykłego bogactwa twórczych możliwości tej wybitnej artystki. Zadziwiła głębią psychologicznej prawdy wcielając się w postać Kobiety A w sztuce Albeego Trzy wysokie kobiety, bawiła jako Melpomena w Pięknej Lucyndzie Hemara, urzekła jako Radczyni w Weselu Wyspiańskiego. W roku 2003 stworzyła przejmującą kreację Księżnej Yorku w Królu Ryszardzie III Williama Shakespeare'a w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.
Poza teatrem Sława Kwaśniewska sprawdziła się doskonale również na planie filmowym. Odkryta została przez reżyserów kina moralnego niepokoju, takich jak: Agnieszka Holland, Filip Bajon, Feliks Falk. Zagrała między innymi w Aktorach prowincjonalnych, Wodzireju, Kung - Fu, Szansie, W zawieszeniu, Kuchni polskiej, Engagement, Cieniach, Pensjonacie Słoneczko, Balandze.
Za role teatralne i filmowe była wielokrotnie nagradzana na festiwalach ogólnopolskich. Stworzyła wyrazistą, silną, rozpoznawalną osobowość aktorską. Dynamika talentu Sławy Kwaśniewskiej pozwala artystce (przy zachowaniu wewnętrznej jedności stylu i poetyki) tworzyć różnorodne i wybitne kreacje.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej