Nagroda Artystyczna 2016

Kapituła pod przewodnictwem prof. Romana Kubickiego uhonorowała  Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania w 2016 roku Miklosza Deki Czureję oraz przyznała 10 stypendiów dla młodych twórców.

Miklosz Deki Czureja otrzyma Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w grze na skrzypcach. Genialny romski skrzypek-wirtuoz, specjalizuje się w wykonawstwie oryginalnego romskiego folkloru opartego na najlepszych tradycjach szkoły węgierskiej; zaliczany jest do ścisłego grona czołówki światowych skrzypków.

Pomysłodawca i nauczyciel Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Miklosza Deki Czureji. Laureat jest również instruktorem warsztatów folkloru romskiego, podczas których przekazuje innym muzykom, uczniom oraz studentom tajniki własnego warsztatu muzycznego.

Współpracował z takimi sławami jak: Santor Kalatos, Michał Urbaniak, Grażyna Brodzińska, a także Janusz Józefowicz, Janusz Stokłosa w Teatrze Buffo w Warszawie. Artysta bierze czynny udział w filmach fabularnych, dokumentalnych, serialach oraz tworzy muzykę filmową. W dorobku laureata znajduje się 12 płyt nagranych we współpracy z innymi, wybitnymi muzykami z Polski i ze świata, a wydany w 2011 r. krążek zyskał miano platynowej płyty. Miklosz Deki Czureja wzbogaca swoją twórczością i talentem wiele scen Polski i świata. Odbywając tournee artystyczne koncertował z wieloma renomowanymi orkiestrami kameralnymi, symfonicznymi i z chórami.

Poza działalnością w Fundacji Bahtałe Roma, Miklosz Deki Czureja swój talent realizuje także w przedsięwzięciach dobroczynnych, regularnie wspierając i angażując się w liczne projekty społeczne i artystyczne. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów muzycznych.

Miklosz Deki Czureja, artysta, juror, czołowy romski muzyk w Polsce, jeden z najwybitniejszych skrzypków na świecie, a także Dyrektor Artystyczny Światowych Spotkań z Kulturą Romską, w istotny sposób przyczynia się do ochrony, upowszechniania i rozwoju bogatego dziedzictwa kulturowego Romów, będąc jednocześnie godnym ambasadorem Polski na forum europejskim i ogólnoświatowym.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej