Nagroda Artystyczna 2019

Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Waldemara Kuligowskiego uhonorowała Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania

Pawła Grobelnego

za wybitne osiągnięcia w dziedzinie designu, ze szczególnym uwzględnieniem humanistycznego myślenia o mieście jako miejscu otwartym i wspólnym, będącym architektonicznym oraz społecznym kosmopolis, a nie klaustropolis.

Paweł Grobelny to projektant, wykładowca, kurator wystaw i specjalista w zakresie projektowania przestrzeni publicznej. Kieruje się zasadami minimalizmu, klasycznej harmonii i praktycznej wygody. Jego realizacje znajdują się w przestrzeniach publicznych Brukseli, Budapesztu, Paryża, Strasburga, Szanghaju i Poznania. Jest dwukrotnym laureatem ogólnopolskiej nagrody "Polska Architektura XXL", a także "Rado Star France - Prix du Public" przyznanej podczas Paris Design Week. Zdobywał pierwsze nagrody w konkursach na meble miejskie dla Strasburga, Paryża oraz Brukseli.

Jako kurator wystawiał w Centrum Architektury w Paryżu, Muzeum Designu w Helsinkach, Muzeum Designu w Kolonii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie, Centrum Architektury w Tuluzie, Centrum Designu w Zagrzebiu i Korea Foundation w Seulu. Jego prace prezentowano na najważniejszych festiwalach poświęconych projektowaniu w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Absolwent poznańskiej ASP, mieszka i pracuje w Poznaniu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej