Nagroda Artystyczna 2014

Kapituła uhonorowała

Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania 2014

Macieja Fortunę

za wyjątkowe, międzynarodowe osiągnięcia w obszarze współczesnej muzyki jazzowej potwierdzone uznaniem krytyków polskich i zagranicznych.

Maciej Fortuna jest adiunktem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, ukończył także studia w klasie trąbki jazzowej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako młody muzyk ma już na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, prowadzi działalność nagraniową, koncertową i kompozytorską. Współpracował z takimi sławami jak Mack Goldsbury, Reggie Moore, Duane Durrett, Brad Leali czy David Kikoski. Został dwukrotnie uznany "Nową Nadzieją" w ankiecie "Jazz Top" przez czytelników Jazz Forum
w latach 2010 oraz 2011, a jego płyta "Lost Keys" była nominowana do nagrody "Fryderyk" 2010. W 2013 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki.

Laureat jest niezwykle aktywnym i twórczym artystą. Aktualnie pracuje jeszcze nad zastosowaniem kontrolerów ruchu do obsługi modyfikatorów dźwięku, co stanowi rozwinięcie jego dysertacji. Wyniki jego prac wykorzystywane są w licznych projektach muzyki elektronicznej. W 2013 roku ukazał się album z elektroakustycznymi transkrypcjami utworów muzyki filmowej Krzysztofa Pendereckiego, przygotowany za zgodą i z inspiracji kompozytora.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej