Aktualności - archiwum 2013 r.

Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych

Świąt Bożego Narodzenia

oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym

Nowym Roku 2014

życzą

pracownicy Oddziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.


Zapraszamy na IV Spotkanie Wigilijne na Śródce, 18 grudnia o g. 17:00 Wspólne świętowanie wzbogacą występ koncertu gospel, warsztaty rękodzielnictwa oraz konkurs na piernik św. Małgorzaty.  Uczestnicy spotkania będą mogli spróbować swoich sił w quizach i zabawach z nagrodami. Nie zabraknie także tradycyjnych świątecznych przysmaków!

Do zobaczenia na Śródce!


PROGRAM DLA ŚRÓDMIEŚCIA UCHWALONY

10 grudnia 2013 r. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę Nr LX/930/VI/2013 w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030 zwanego w skrócie Programem dla Śródmieścia.


KONSULTACJE SPOŁECZNE ETAP II

Zapraszamy do wzięcia udziału w II etapie konsultacji społecznych dotyczących projektu Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030. Projekt dokumentu będzie udostępniony do publicznego wglądu do 4 grudnia 2013 r. w Urzędzie Miasta Poznania oraz na stronie internetowej.


KONSULTACJE SPOŁECZNE ETAP I
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030. Projekt dokumentu będzie udostępniony do publicznego wglądu w dniach od 18 do 25 listopada 2013 r. w Urzędzie Miasta Poznania oraz na stronie internetowej.


Zapraszamy na wystawę "Myśl - Potencjał - Rozwój" - grafika, fotografia i koncepcje w Miejskim Programie Rewitalizacji prezentującą efekt współpracy Miasta z uczelniami wyższymi: Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Artystycznym oraz Uniwersytetem Przyrodniczym. Na wystawie zostaną również zaprezentowane plakaty i zdjęcia dokumentujące działania związane z Miejskim Programem Rewitalizacji. 
Wystawa prezentowana będzie w dniach od 4 do 5 listopada br. w Pawilonie Nowa Gazownia przy ul. Ewangelickiej 1 w Poznaniu. Oficjalne otwarcie wystawy 4 listopada godz. 12'00


1 października 2013 r. rozpoczęła się kolejna już 4 edycja, warsztatów  "Teatr z klasą" organizowanych od 2010 r. przez Lożę Patronów Teatru.
Działania te mają za zadanie zapewnić rozwój osobowy dzieci i młodzieży z obszarów objętych Miejskim Programem Rewitalizacji. W ramach tegorocznych warsztatów odbędzie się 6 zajęć edukacyjnych podczas których dzieci z Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego będą poznawały specyfikę pracy w teatrze i pracowały nad przedstawieniem zarówno w swojej szkole, jak i w jednym z poznańskich teatrów. Podczas ostatniego ze spotkań uczestnicy przedstawią w Teatrze Nowym w Poznaniu spektakl przygotowany pod okiem aktora Teatru Nowego.


Od 1 października br. na poznańskiej Śródce wdrażany jest projekt "Śródeckie Centrum Aktywności". Organizacją działań zajmuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Śródki i Okolic "Śródeja".
Celem projektu jest edukacja i aktywizacja mieszkańców terenów objętych Miejskim Programem Rewitalizacji - Śródki i Chwaliszewa. Będą oni mieli możliwość w ciekawy sposób spędzić czas wolny, nabyć nowe umiejętności oraz przygotować się do podejmowania działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w przyszłości. W ramach projektu założono utworzenie "Śródeckiego Centrum Aktywności", w którym przeprowadzony zostanie cykl edukacyjny "Sami dla siebie" oraz wspólny projekt filmowy "STOP KLATKA - ŚRÓDEJA".


Wraz z Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria zapraszamy do lektury dwóch nowych numerów kwartalnika Rady "Wokół Śródki".W kwartalniku można przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z życia lokalnej społeczności, ale także o historii miejsca i rewitalizacji Śródki.

Załączniki


Działające w ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Śródki "Śródeja" Biuro Porad i Wsparcia Rodziny zaprasza do wzięcia udziału w cyklach spotkań mających na celu niesienie pomocy rodzinie w trudnych sytuacjach życiowych. Od października rozpoczęły się regularne, cotygodniowe spotkania w trzech obszarach tematycznych: "Akademia Rodzica", "Grupa wsparcia dla osób będących w kryzysie" oraz "Grupa psychoedukacyjna". Udział w spotkaniach jest bezpłatny, wystarczy zgłosić się telefonicznie
"Nie musisz być z tym sam! Zadzwoń, przyjdź!".
W celu uzyskania dodatkowych informacji można udać się do Biura Porad i Wsparcia Rodziny przy ul. Gdańskiej 1 na Śródce lub zadzwonić: 669 455 385.

Załączniki


1 października 2013 r. o godz. 11:00 na moście biskupa Jordana rozpocznie się kolejny koncert w ramach Salonu Muzycznego na Śródce pt. "Lutosławski na Śródce"

Podczas koncertu dla dzieci i młodzieży wystąpiąmłodzi artyści z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. T. Szeligowskiego, Szkoły Baletowej im. O. Sławskiej-Lipczyńskiej, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci  Niesłyszących im. J. Sikorskiego, Formacji Hip-Hop "Yatey" oraz Studio Dźwięków Niemożliwych. Koncepcja artystyczna koncertu - Teresa Nowak. Organizatorzy: Urząd Miasta Poznania, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji,    
Rada Osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady - Komandoria, współpraca: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, Stowarzyszenie Przyjaciół Śródki i Okolic "Śródeja".

Załączniki


Koncert "Lutosławski..." to nie jedyne wydarzenie muzyczne na Śródce organizowane w październiku.

6 października br. odbędzie się spektakl plenerowy "PostKARNAWAŁ, czyli droga do Prawdy". Początek o godz. 13:00 w kościele Św. Małgorzaty, następnie przejście przez most biskupa Jordana do Katedry, gdzie nastąpi zakończenie spektaklu. Główne postaci związane ze Śródką - Biskup Jordan i święta Małgorzata, patronka tutejszego kościoła - stały się kanwą spektaklu plenerowego i uroczystego przemarszu postaci - gigantów. Widowisko nawiązuje do średniowiecznych moralitetów, gdzie dobro zwycięża nad złem. Projekt realizowany przez dorosłych aktorów z udziałem dzieci ze szkół śródeckich, ze specjalnie skomponowaną muzyką.Scenariusz i reżyseria - Zuzanna Głowacka
dyrektor artystyczny - prof. Elżbieta Karolak. Organizator: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA Spektakl realizowany jest w ramach projektu "Pośrodku Śródki" i finansowany z budżetu Miasta Poznania w ramach programu "Centrum Warte Poznania".

16, 23 i 30 października br. o godz. 18:45 w kościele Św. Małgorzaty zapraszamy na "Koncerty Śródeckie" z udziałem uczniów i zespołów z poznańskich szkół muzycznych oraz zaproszonych artystów.


Już w najbliższą sobotę kolejna edycja Poznańskiego Biegu Kelnerów Vine Bridge! W czwartym roku imprezy z tradycjami zmiany! Zapraszamy w sobotę 17.08 na Stary Rynek Poznania o godz. 11:00. Bieg odbędzie się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.

Panowie, w stroju kelnerskim oraz z pełną tacą, zmierzą się w Biegu Głównym, w którym czynnikiem decydującym o wygranej będą czas oraz precyzja. Panie natomiast staną w konkurencji Bieg na Szpilkach-wymagana wysokość obcasa co najmniej 5cm. Oceniane będą czas, precyzja oraz gracja, z jaką Panie będą poruszały się po brukowej nawierzchni. Organizatorem Biegu jest restauracja Vine Bridge (vinebridge.pl), z siedzibą na Śródce, zaprasza widzów i uczestników na Rynek!  Zapraszamy!


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania - trzecia edycja 2013. Projekt dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisku będzie udostępniony do publicznego wglądu w dniach od 22 lipca do 12 sierpnia 2013 r. w Biurze Koordynacji Projektów Urzędu Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17, w pokoju 412 (IV piętro).

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami odbędzie się w czwartek, 1 sierpnia 2013 r. o godzinie 17.00, w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, przy placu Kolegiackim 17, w sali Błękitnej (I piętro). Kontakt: Oddział Rewitalizacji, tel. 8 78 56 80


1 lipca 2013 r. w Urzędzie Miasta Poznania rozpoczęły się praktyki studentów dwóch poznańskich uczelni wyższych: Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej i Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego  połączone z prezencją filmów studentów Uniwersytetu Artystycznego. Efekty pracy studentów będzie można zobaczyć podczas wystawy kończącej praktyki - 26. lipca w Sali Błękitnej Urzędu Miasta o godzinie 9.00.


LET'S PLAY POZNAŃ Już 27 maja rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Gier LET'S PLAY POZNAŃ! Na uczestników czeka kilkadziesiąt wydarzeń a tkże wyjątkowe nagrody. Zapraszamy 31 maja w piątek na dwie konkurencje, które przygotowaliśmy w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji.

godz. 10:00 - Zawody Latawcowe prowadzone we współpracy z Fundacją Wspierania Twórczości Kultury i Sztuki ARS.. Konkurencja zostanie rozegrana na wale na Chwaliszewie przy schodach na końcu ul. Tylne Chwaliszewo.

godz. 13:00 - Tour de Śródka - kapslowy wyścig uliczny o Puchar Mera Śródki. Ten jedyny w swoim rodzaju wyścig odbędzie się na ul. Ostrówek i Moście Biskupa Jordana.

Załączniki


Odmień swoje podwórko 2013. Stwórz projekt swojego podwórka pod okiem ekspertów! Zapraszamy do udziału w warsztatach mieszkańców zakwalifikowanych kamienic oraz ekspertów: studentów kierunków artystycznych oraz studentów Uniwersytetu Przyrodniczego. 

Do akcji zakwalifikowane zostały podwórka przy ulicach: Grobla 12/2, Kościuszki 80, Marcinkowskiego 2, Mielżyńskiego 25, Półwiejska 31, Ratajczaka 21, Ratajczaka 25, Szewska 4, Św. Wojciech 4/18 i Wrocławska 58. Mieszkańców tych kamienic zapraszamy do czynnego udziału w warsztatach, które odbędą się 24.05 w godz. 16'00-20'00 i 25.05 w godz. 9'00-16'00 w Pawilonie Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1.

Załączniki


Miasto Poznań zaprasza na kolejną edycję "Przechadzek - kino, kawiarnia i spacer..." organizowaną w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji. Przechadzki będą się odbywały od maja do października.

W maju są to trzy niedziele pod rząd - 12, 19, 26. Natomiast od czerwca do października Przechadzki będą organizowane co drugą niedzielę począwszy od 9 czerwca.

Wszystkie przechadzki są bezpłatne!

Załączniki


PUNKT INFORMACYJNY DLA WŁAŚCICIELI BUDYNKÓW MIESZKALNYCH

Od stycznia 2013 r. Biuro Koordynacji Projektów prowadzi punkt informacyjny dla mieszkańców Poznania w którym udzielane są informacje dotyczące FORM WSPRACIA i DOFINANSOWANIA REMONTÓW KAMIENIC NA TERENIE MIASTA POZNANIA.

Punkt czynny jest: od poniedziałku do piątku w godzinach: 08:00 - 15:30 Urząd Miasta Poznania. pl. Kolegiacki 17, pok. 409

Załączniki


Miasto Poznań oraz Rada Osiedla Stare Miasto zapraszają na kolejną edycję akcji ODMIEŃ SWOJE PODWÓRKO. Od dnia 24 kwietnia 2013 r można zgłaszać podwórka do udziału w warsztatach z terenu Starego Miasta. W tegorocznej edycji przewidziany jest udział 9 podwórek z terenu. Do zakwalifikowania brana pod uwagę jest kolejność zgłoszeń. Podwórka należy zgłaszać pod adresem:

Oddział Rewitalizacji w Biurze Koordynacji Projektów

Urząd Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17

Tel. 61 878 5680; 61 878 5735

rewitalizacja@um.poznan.pl

mieszko_ladorski@um.poznan.pl

Załączniki


Urząd Miasta Poznania wspólnie ze Stowarzyszeniem Chwaliszewo i Radą Osiedla Stare Miasto zaprasza na warsztaty "RE-WITA STARE KORYTO WARTY 2" dotyczące zagospodarowania Starego Koryta Warty, które odbędą się 11 - 12 kwietnia (czwartek - piątek) br., od godz. 9:00 do 16:00 w Pawilonie Nowa Gazownia przy ul. Ewangelickiej 1 na Starym Korycie Warty. Warsztaty mają na celu znalezienie pomysłów na zagospodarowanie Starego Koryta Warty, ak aby stało się ono atrakcyjną przestrzenią przy Trakcie Królewsko-Cesarskim, łączącym Stary Rynek z Ostrowem Tumskim - miejscem chętnie odwiedzanym przez poznaniaków i turystów oraz ogniskiem działań kulturalnych. Warsztaty odbędą się przy zastosowaniu metodologii Future City Game opracowanej przez British Council w ramach projektu Creative Cities.


W roku 2011 Miasto Poznań z Fundacją SIC! wzięło udział w konkursie na pilotażowe programy rewitalizacji społecznej. Dzięki tej inicjatywie program pt. "Rewitalizacja w budowie - tworzymy zręby rewitalizacji w Polsce", został wsparty przez Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Jego celem było stworzenie podwalin pod procesy rewitalizacyjne. Program był skierowany do mieszkańców Jeżyc, Śródki, Chwaliszewa i innych terenów objętych MPR, nieaktywnych zawodowo i bezrobotnych. W czasie 15 miesięcy trwania programu zrealizowano liczne działania opisane syntetycznie w załączonej publikacji. Objęto nimi 730 beneficjentów.

Załączniki


Wszystkim przedsiębiorcom sektora MSP i osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą, w szczególności zamieszkałym na terenie objętym Miejskim Programem Rewitalizacji, Miasto Poznań proponuje udział w szeregu bezpłatnych szkoleń. Są one organizowane przez Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, do którego zadań należy prowadzenie programów wsparcia dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców, a także inicjowanie współpracy jednostek wspierających osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zapraszamy do skorzystania z oferty! Więcej informacji: www.poznan.pl/firma


Już po raz trzeci na ul. Chwaliszewo pojawiły się iluminacje świąteczne zrealizowane w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji - ta forma wzmocnienia atrakcyjności Chwaliszewa staje się już więc coroczną tradycją. Poprzez realizację tego działania chcielibyśmy podkreślić szczególne znaczenie Chwaliszewa jako cennego obszaru integrującego Śródkę i Ostrów Tumski ze Starym Miastem. Serdecznie zapraszamy na wieczorne przechadzki wzdłuż ul. Chwaliszewo!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej