Brat Marek - pierwszy Polak, który wstąpił do Wspólnoty z Taizé - wychował się w Poznaniu.

60-letni brat Marek urodził się w Kościanie, a wychował w Poznaniu. Studiował handel zagraniczny w Wyższej Szkole Ekonomicznej. W 1972 r. jako pierwszy Polak spędził dwa miesiące w Taizé. W 1977 r. wstąpił do Wspólnoty. We wrześniu 2009 r. przyjechał do Poznania, by uczestniczyć w organizacji 32. Europejskiego Spotkania Młodych.
We wczesnym dzieciństwie brat Marek należał do parafii św. Anny na Łazarzu. Jako uczeń szkoły podstawowej przynależał do parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Wildzie. Jako student uczęszczał do kościoła Maryi Królowej przy rynku Wildeckim. W kościele tym powstało duszpasterstwo akademickie "Na wieży" (od miejsca spotkań młodzieży - wieży kościoła), które już od końca lat 60. żywo interesowało się ekumenizmem. Regularne rekolekcje ekumeniczne odbywały się u sióstr franciszkanek w podwarszawskich Laskach. Tam brat Marek i jego przyjaciele natknęli się na książkę "Taizé i kościół jutra" Jean Marie Paupert'a, w której znaleźli regułę Wspólnoty z Taizé napisaną przez brata Rogera. Zachwyceni pięknem reguły, ukazującej pogodne chrześcijaństwo, wyzwalającej człowieka z różnych ludzkich ułomności i trosk, zaczęli wg niej kształtować własne życie. Myśl o ściślejszym związaniu życia z ekumenizmem brat Marek powziął podczas studiów. W 1972 r. na zaproszenie brata Clementa, który w 1971 r. odwiedził Polskę, spędził dwa miesiące w Taizé. Pomagał wówczas w przygotowaniach do kolejnego spotkania młodych. Po powrocie do Polski włączył się w organizację spotkań dla młodzieży z Europy Środkowej i coraz częściej myślał o związaniu się z Taizé na stałe. Zanim wstąpił do Wspólnoty w 1977 r., blisko rok spędził w klasztorze ojców benedyktynów w Lubiniu, gdzie przyzwyczajał się do zakonnego trybu życia. W Taizé od początku pracował z młodymi ludźmi i organizował Europejskie Spotkania Młodych. 10 lat temu przyjął święcenia kapłańskie.
We wrześniu 2009 r. brat Marek przyjechał do Poznania. Uczestniczył w organizacji oraz obchodach 32. Europejskiego Spotkania Młodych. Po jego zakończeniu stwierdził, że stolica Wielkopolski ma szansę na powtórną organizację spotkania młodych chrześcijan.

sieci społecznościowe