W Poznaniu odbyły się obchody 10 lat Wikipedii w Polsce

Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało w Poznaniu dwudniowe obchody dziesiątej rocznicy powstania polskojęzycznej wersji Wikipedii.

fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:10_lat_polskiej_Wikipedii - grafika artykułu
fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:10_lat_polskiej_Wikipedii

Dwudniowe obchody w Poznaniu odbyły się pod hasłem: "Wpływ Wikipedii na życie Polaków". "Wikipedia jest zbiorem wiedzy, ale nie magiczną receptą na prawdę. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby każdy z czytelników tej encyklopedii zapoznał się ze stroną informującą, czym Wikipedia nie jest, wpisując w jej wyszukiwarkę: WP:CWNJ. Przed nami długa droga do doprowadzenia wszystkich haseł do stanu zadowalającego, czyli takiego, w którym we wszystkich hasłach dodane zostaną źródła informacji, czyli zostaną one wstępnie zweryfikowane. Oprócz tworzenia nowych haseł, cały czas trwają prace nad ulepszeniem już istniejących treści zawartych w polskiej Wikipedii." - powiedział współorganizator jubileuszowego spotkania Sebastian Skolik.

Polska wersja Wikipedii została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwsze jej hasło stanowił artykuł poświęcony regule Titiusa-Bodego, dotyczącej odległości między planetami w Układzie Słonecznym. Encyklopedia w pierwszej fazie istniała jako niezależny projekt pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowego projektu Wikipedia została przyłączona w styczniu 2002 roku. Obecnie jest piątą pod względem liczby haseł, po edycjach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej.

sieci społecznościowe