30-lecie Straży Miejskiej w Poznaniu

Poznańska straż miejska świętuje swoje 30-lecie.

30-lecie Straży Miejskiej w Poznaniu - grafika artykułu
30-lecie Straży Miejskiej w Poznaniu

Straż Miejską w stolicy Wielkopolski powołano 4 marca 1991 r. Poznańska straż była jedną z pierwszych takich formacji, utworzoną w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców (wcześniej była straż w Nowym Sączu, Jeleniej Górze i Łodzi).

Początkowo do zadań strażników należało przede wszystkim egzekwowanie obowiązku utrzymania czystości oraz walka z nielegalnym handlem ulicznym. Dopiero później postanowiono, że "municypalni" zajmą się również kierowcami, którzy nagminnie łamali przepisy o zatrzymywaniu i postoju. Z czasem funkcjonariusze zyskali uprawniania do usuwania z dróg pojazdów, także wraków. W 2010 r. strażnicy w Poznaniu przejęli od policji obsługę monitoringu miejskiego. Od tej chwili obraz z kamer obserwowany jest przez całą dobę, co przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa w najbardziej newralgicznych rejonach miasta (ok. 8 tys. skutecznych interwencji w ciągu roku). To nie jedyne zadania strażników miejskich. Funkcjonariusze prowadzą także m.in. działania profilaktyczne w szkołach, pomagają osobom bezdomnym czy dzikim i domowym zwierzętom, a także wyciągają konsekwencje wobec osób zatruwających środowisko np. spalających odpady. 

Początkowo w Poznaniu zatrudnionych było 20 strażników, a siedziba straży mieściła się tylko w jednym punkcie - budynku Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim. W pierwszym roku funkcjonowania powstały oddziały na Piątkowie i Winogradach. W 1992 r. placówki straży działały we wszystkich dzielnicach miasta, wydzielono też całodobową służbę dyżurną z numerem alarmowym 986. Systematycznie wzrastało także zatrudnienie. Dziś Straż Miejska Miasta Poznania liczy 317 pracowników, w tym 257 strażników i 60 osób cywilnych - 131 kobiet i 186 mężczyzn.

W styczniu 2016 roku wprowadzono reorganizację SMMP. Utworzono ogólnomiejskie referaty specjalistyczne, takie jak: Ekopatrol - zajmujący się ochroną środowiska, Interwencyjno-drogowy - odpowiadający za nielegalne parkowanie i transport osób pijanych czy Wykroczeń - zajmujący się obsługą osób wezwanych do siedziby straży. Utworzono również referaty dzielnicowe zatrudniające strażników rejonowych, utrzymujących stałe kontakty z samorządami pomocniczymi i mieszkańcami.

sieci społecznościowe