Bezrobocie w Poznaniu na tle największych polskich miast

Poznań nadal utrzymuje się w czołówce wśród największych miast w Polsce pod względem niskiego poziomu bezrobocia. Jest to rezultatem zarówno zrównoważonej struktury gospodarczej jak i wysokiego poziomu inwestycji w mieście w ostatnich latach.

Według danych za III kwartały 2004 roku opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Poznaniu, Poznań nadal utrzymuje się w czołówce wśród największych miast w Polsce pod względem niskiego poziomu bezrobocia. Jest to rezultatem zarówno zrównoważonej struktury gospodarczej jak i wysokiego poziomu inwestycji w mieście w ostatnich latach.
Biorąc pod uwagę wartość stopy bezrobocia (liczba bezrobotnych w przeliczeniu na 100 mieszkańców aktywnych zawodowo) wartość wskaźnika (7,1%), jest zaledwie od 0,6 punktu procentowego wyższa niż w Warszawie, gdzie poziom bezrobocia jest najniższy od wielu lat. Bezpośrednio za Poznaniem znajdują się Katowice i Kraków (po 7,6%). Najgorsza sytuacja występuje w Łodzi (17,9%), gdzie nastąpił upadek przemysłu tekstylnego, oraz w Szczecinie (15,6%).
O tendencjach na rynku pracy, jakich można spodziewać się w najbliższych miesiącach, świadczyć może liczba bezrobotnych przypadających na 1 ofertę pracy. Także w tym przypadku Poznań lokuje się na 2. miejscu (29 osób), za Krakowem (14 osób), wyprzedzając Gdańsk (33 osoby) oraz Wrocław (34). Pod względem wartości wskaźnika liczby osób bezrobotnych przypadających na 1 ofertę pracy Warszawa znalazła się na przedostatnim miejscu (95 osób), przed Katowicami. Poprawa wartości tego wskaźnika w Poznaniu w stosunku do roku ubiegłego pokazuje, iż coraz więcej firm poszukuje nowych pracowników, co w najbliższym czasie powinno skutkować obniżeniem się poziomu bezrobocia w mieście.

Załączniki