BiblioboXX ruszył w dalszą drogę

Pożegnaliśmy mobilną biblitekę uliczną BiblioboXX.

Zdjęcie BiblioboXX w Poznaniu - grafika artykułu
Zdjęcie BiblioboXX w Poznaniu

Już od 18 czerwca z berlińskiej budki telefonicznej, pełniącej obecnie funkcję ulicznej biblioteki będą mogli korzystać mieszkańcy Zgorzelca. W BiblioboXXie znaleźć można wiele książek niemieckojęzycznych, publikacji niemieckich autorów, a także pozycji o Niemczech. Połowa przestrzeni regału przeznaczona jest na polskojęzyczną literaturę. Wewnątrz BiblioboXXa można także odsłuchać osiem polskich i niemieckich tekstów, czytanych m.in. przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz.

Historia regału sięga roku 2016, kiedy to podczas cyklu warsztatów w niemieckiej stolicy uczniowie techników z Berlina, Wrocławia i Szczecina nadali drugie życie berlińskiej budce telefonicznej. Był to projekt związany z kształceniem zawodowym, a zaangażowani w niego byli uczniowie zdobywający wiedzę w takich rzemiosłach, jak: szklarz, elektronik, mechanik, malarz i lakiernik. Na dachu budki zamontowany jest panel fotowoltaiczny, dzięki któremu jest ona samowystarczalna pod względem energetycznym. Projekt graficzny regału został stworzony przez uczennice ze szkolnej "firmy" ickeDesign, we współpracy z artystą Joy'em Lohmannem z Hanoweru. Wspólne działania doprowadziły do powstania prostego w obsłudze i utrzymaniu mebla miejskiego, służącego wszystkim mieszkańcom. Współpraca w przygotowaniu regału zakładała nie tylko łączenie kompetencji różnych rzemiosł i nauki, ale też wzajemne zrozumienie się i poznanie. Regał książkowy dzięki literaturze łączy kraje i miasta po obu stronach Odry. Na BiblioboXXie namalowana została właśnie ta rzeka, nad którą otwarte książki tworzą most łączący Polskę i Niemcy. Na ich kartach znajdziemy sentencje w języku polskim i niemieckim, podkreślające wzajemne relacje np. "Książki łączą Europę", "Otwórz książkę, a ona otworzy ciebie". Niemniej ważne od umiejętności manualnych było jednak budowanie świadomości zrównoważonego rozwoju społecznego, ekologicznego, ekonomicznego, kulturalnego i biznesowego. Niemiecka Komisja ds. UNESCO wielokrotnie wyróżniała projekt minibibliotek, jako dobry przykład "Edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju".

Poznań był piątym przystankiem regału - po Berlinie, Szczecinie, Łobzie i Wrocławiu. Poznański odcinek podróży berlińskiej budki telefonicznej został oficjalnie zainaugurowany 9 stycznia 2020 roku. BiblioboXX miał zostać w Poznaniu do wiosny, jednak w wyniku pandemii jego przeprowadzka odbyła się roku później. Obecność Biblioboxxa w Poznaniu to wynik współpracy z Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP, w ramach inicjatywy "Partnerstwo Odry".

sieci społecznościowe