Enigma bez barier

Centrum Szyfrów Enigma realizuje projekt "Enigma bez barier". Jego celem jest przygotowanie dostępnej oferty edukacyjnej i kulturalnej dla osób z różnych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma - grafika artykułu
Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma realizuje projekt "Enigma bez barier", dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm jutra". Jego celem jest przygotowanie dostępnej oferty edukacyjnej i kulturalnej dla osób z różnych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach projektu odbywają się podcasty pt. "Enigma do usłyszenia" i webinary na tematy związane z historią Enigmy i cyberbezpieczeństwem, zrealizowano także uproszczone, edukacyjne modele Enigmy i Bomby Rejewskiego, zestawy tyflografik i infografik czy cykl zajęć edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
"Enigma do usłyszenia" to cykl dziesięciu podcastów, w trakcie których słuchacze słuchacze poznają m.in. historie powstania niemieckiej maszyny szyfrującej i polskich matematyków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy łamiąc szyfr "niemożliwy do złamania", zmienili losy świata. Pierwszy sezon "Enigmy do usłyszenia" to osiem epizodów w języku polskim, jeden w języku angielskim oraz jeden nagrany prostym językiem. W podcastach wykorzystano dźwięki Enigmy oraz fragmenty rozmów z rodzinami kryptologów i ekspertami. Dotąd opublikowanych zostało pięć odcinków, których można posłuchać na platformach: Spotify, Anchor i Google Podcasts oraz na stronie Centrum Szyfrów Enigma.
Dotąd odbyło się dwa webinary: "Od Enigmy do bezpieczeństwa cyfrowego" oraz "Enigma: Brzmienia Szyfrów". Premiera najbliższego webinaru "Pogromcy Enigmy" odbędzie się 24 listopada o godz. 16:00. Szczegóły dotyczące transmisji pojawią się na stronie Centrum Szyfrów Enigma. Spotkania trwają ok. 60 minut i są tłumaczone na polski język migowy. Wkrótce wszystkie będą udostępnione do obejrzenia na kanale YouTube Centrum Szyfrów Enigma, również z polskimi napisami.

sieci społecznościowe