Kamień węgielny pod nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego

W Poznaniu uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Stała się nim historyczna kostka brukowa z ulicy Ratajczaka, na której padły pierwsze strzały Powstania.

Kamieniem węgielnym nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest historyczna kostka brukowa z ulicy Ratajczaka - grafika artykułu
Kamieniem węgielnym nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest historyczna kostka brukowa z ulicy Ratajczaka

Akt erekcyjny umieszczono w kapsule pamięci wraz z innymi artefaktami. Tekst dokumentu głosi m.in.: "Jest naszą intencją, by nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stała się miejscem spotkania ze wspaniałą historią, pisaną najpierw marzeniami o wolnej Polsce, potem planami jej odzyskania, a wreszcie działaniami zbrojnymi wielkopolskiego oręża, z których jesteśmy tak dumni". W kapsule pamięci umieszczono także kopię pozwolenia na budowę Muzeum, jego wizualizacje wraz z opisem projektu budowlanego, a także aktualne wydania lokalnej prasy, ostatnie wydanie Monitora Wielkopolskiego, screeny lokalnych portali informacyjnych, replikę chorągwi powstańczej oraz współczesne banknoty i monety o różnych nominałach. Kamieniem węgielnym jest historyczna kostka brukowa z ulicy Ratajczaka - z miejsca, w którym padły pierwsze strzały Powstania. Przytwierdzono do niej mosiężną tabliczkę z opisem. Docelowo zostanie wkomponowana we fragment odtworzonej w nowym Muzeum ulicy Ratajczaka, która będzie jednym z elementów scenograficznych wystawy stałej.     

21 grudnia 2023 r. w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę z firmą Adamietz - generalnym wykonawcą nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jej budowa na działkach przy ul. Północnej 9, nieopodal wzgórza św. Wojciecha potrwa 30 miesięcy. Po zakończeniu prac powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z 4 budynków pełniących różne, uzupełniające się funkcje. Projekt architektoniczny nowej siedziby powstał w pracowni WXCA. Architekci za swoją wizję przyszłego muzeum zdobyli Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021. Budowa Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Poznaniu i Wielkopolsce po 1989 r.