Metropolitalny Teatr Muzyczny przyszłości

Prezydent Miasta Poznania i Starosta Powiatu Poznańskiego podpisali umowę o finansowaniu Teatru Muzycznego.

Wizualizacja - grafika artykułu
Wizualizacja

Do finansowania Teatru Muzycznego w stolicy Wielkopolski dołącza Powiat Poznański, który do 2023 roku przekaże na ten cel 2 mln zł. Od tej pory wszystkie działania będą prowadzone przy wsparciu zarówno Miasta, jak i Powiatu. Pierwszą deklarację o współpracy przedstawiciele obu samorządów podpisali już w grudniu 2020 roku. 

- Po wielu miesiącach pandemii na nowe spektakle w Teatrze Muzycznym czekają nie tylko mieszkańcy Poznania, ale i regionu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dlatego niezmiernie cieszy mnie płynące z powiatu wsparcie, za które dziękuję. Inwestycja poprawi komfort widzów i całego zespołu, ale otworzy też nowe możliwości przed Teatrem, pozwalając na realizację spektakli z jeszcze większym rozmachem i na jeszcze wyższym poziomie. Wierzę, że nową siedzibę Teatru Muzycznego, która stanie w samym sercu miasta, będą tłumnie odwiedzać goście z całej Polski.

Blisko połowa widzów, którzy przed pandemią odwiedzali Teatr Muzyczny w Poznaniu, to osoby spoza samej stolicy Wielkopolski - najczęściej właśnie z powiatu.

- Teatr Muzyczny od 65 lat zaprasza na spektakle mieszkańców całego regionu oferując rozrywkę na najwyższym poziomie - podkreśla starosta Jan Grabkowski. - A to sprawia, że Metropolia Poznań stanowi prężny ośrodek kulturalny. Naturalnym staje się usankcjonowanie współpracy samorządów z tak istotną instytucją, jak również wsparcie finansowe, jakie jej przekażemy. Łącznie do 2023 roku powiat przeznaczy na ten cel w ramach umowy, 2 miliony złotych. Nie musimy tego robić - ale chcemy. Dla mieszkańców powiatu Metropolia Poznań jest małą ojczyzną - a w niej działa Teatr Muzyczny, który jest niezwykle potrzebny nam wszystkim. Dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu.

Na 2025 rok zaplanowane jest otwarcie nowej siedziby teatru, który od tego czasu nosił będzie nazwę Metropolitalnego Teatru Muzycznego. Budynek stanie przy poznańskiej Akademii Muzycznej, u zbiegu ulic Św. Marcin i Skośnej. Ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania: warszawska Roma ma 1000, Gdynia 1100, a Wrocław 730), do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób.

sieci społecznościowe