Niemiecka poezja z ulicznej biblioteki w Poznaniu

28 lutego w Baraku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Berlin w Poznaniu".

fot. Joanna Kempa - grafika artykułu
fot. Joanna Kempa

28 lutego w Baraku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Berlin w Poznaniu". Tematem była "niemiecka poezja z ulicznej biblioteki", a w szczególności Ericha Kästnera - niemieckiego pisarza, satyryka oraz krytyka teatralnego, a przede wszystkim autora popularnych książek dla dzieci, które są wciąż chętnie czytane: "Emil i detektywi", "Kruszynka i Antoś", "Latająca klasa", "Mania czy Ania" i "Michałek z pudełka zapałek".  Spotkanie z niemiecką poezją jest kolejnym etapem budowania serdecznej relacji miast: Poznania i Berlina. Inspiracją do jego zorganizowania stała się między innymi otwarta 9 stycznia tego roku uliczna biblioteka BiblioboXX przy ul. Za Bramką. Pomysł nadania budce telefonicznej drugiego życia spodobał się tak bardzo w Poznaniu, że odbyły się już pierwsze warsztaty z twórcami BiblioboXXu i uczniami Zespołu Szkół Łączności na temat fotowoltaiki, którą zasilany jest regał książkowy, aby móc odsłuchać w nim utworów niemiecko-polskich oraz oświetlić wnętrze budki w wybranych godzinach.

Sylwetkę Ericha Kästnera przybliżyli publiczności artyści z Berlina Helus Hercygier i Alexandra Gotthardt, którzy tworzą duet recytatorsko-muzyczny. Na spotkaniu nie zabrakło też przedstawicieli poznańskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Nauczyciele przybyli ze swoimi uczennicami, laureatkami konkursów recytatorskich języka niemieckiego, Natalią Urban z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz Amelią Orłowska z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki. Z okazji spotkania, specjalnie dla gości, Prezydent Jacek Jaśkowiak nagrał krótki film, na którym odczytuje w niemieckiej wersji językowej wiersz Stanisława Barańczaka "Co będzie świadectwem".

Spotkanie zakończyło przekazanie przez przedstawicieli Berlina książek w języku niemieckim o tematyce muzycznej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza.

sieci społecznościowe