Obchody 30 lat samorządu w Poznaniu

W tym roku minęło 30 lat od pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborów samorządowych w powojennej Polsce. Z tej okazji już w najbliższą sobotę, 3 października na płycie Starego Rynku i dziedzińcu urzędu miasta odbędą się wydarzenia poświęcone 30-leciu odrodzenia poznańskiego samorządu. W programie: spektakl teatralny i otwarcie wystawy plenerowej. Obchody uświetni wręczenie pamiątkowych medali obecnym i byłym radnym Miasta Poznania.

. - grafika artykułu
.

Pierwsze wybory do rad gmin zapoczątkowały proces odbudowy samorządu terytorialnego i dały lokalnym społecznościom możliwość decydowania o przyszłości swoich małych ojczyzn. Z tego powodu rok 2020 ogłoszony został przez Związek Miast Polskich Rokiem Samorządu Terytorialnego. 

Obchody związane z odrodzeniem samorządu w stolicy Wielkopolski odbędą się już w sobotę. Świętowanie rozpocznie się o godz. 11:00 na Starym Rynku, przy Odwachu. Tam Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja i Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta zaprezentują spektakl pt. "Miasto 30". 

Później obchody przeniosą się na dziedziniec urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17. O godz. 12:00 wręczone zostaną tam okolicznościowe medale dla byłych i obecnych radnych miejskich, prezydentów Poznania oraz byłych członków zarządu miasta. Kulminacją uroczystości będzie otwarcie wystawy plenerowej poświęconej 30-leciu poznańskiego samorządu. Ekspozycję, zorganizowaną przez Fundację Rozwoju Miasta Poznania przy współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania, będzie można oglądać na dziedzińcu UMP do 21 października. 

Po upadku PRL wolne wybory samorządowe były pierwszym testem dla rodzącego się wtedy społeczeństwa obywatelskiego. W miejsce istniejących w poprzednim ustroju rad narodowych powstały, posiadające większe uprawnienia, rady gmin. 27 maja 1990 r. poznaniacy wybrali na 4-letnią kadencję 65 radnych (64 z listy Komitetu Obywatelskiego Miasta Poznania i NSZZ "Solidarność" oraz 1 z listy Konfederacji Polski Niepodległej). Pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Miejskiej Poznania odbyło się już 2 czerwca. Jej przewodniczącym został Tomasz Sokołowski. Kilka dni później - 6 czerwca - rada wybrała pierwszego prezydenta Poznania. Został nim Wojciech Szczęsny Kaczmarek. 

Organizatorzy obchodów 30-lecia odrodzenia poznańskiego samorządu: Miasto Poznań, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania. Partnerzy: Wydawnictwo Miejskie Posnania, Aquanet, Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja i Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta.