Obywatele Ukrainy w aglomeracji poznańskiej

W aglomeracji poznańskiej przebywa około 100 tys. obywateli Ukrainy, większość to mężczyźni, osoby w wieku od 26 do 40 lat, z wykształceniem wyższym. Ponad połowa z nich zamieszkuje w Poznaniu.

. - grafika artykułu
.

Od maja do października 2018 r. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina w Poznaniu i Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu we współpracy z Urzędem Miasta Poznania i Starostwem Powiatowym w Poznaniu przeprowadziło badanie "Poznaj Sąsiada! Obywatele Ukrainy w Metropolii Poznańskiej. Dwa spojrzenia". Na podstawie badania szacuje się, że w aglomeracji poznańskiej, obejmującej obszar miasta Poznania i powiatu poznańskiego, przebywa ok. 100 tys. obywateli Ukrainy, w tym ponad połowa w Poznaniu. Większość z nich to pracownicy tymczasowi. Liczną grupę stanowią także obywatele Ukrainy studiujący w poznańskich szkołach wyższych. Liczbę obywateli Ukrainy przebywających w aglomeracji poznańskiej powiększają ich dzieci uczące się w szkołach lub przedszkolach. W 2018 r. w poznańskich szkołach naukę pobierało blisko 0,6 tys. dzieci obywateli Ukrainy a ponad 0,1 tys. uczęszczało do poznańskich przedszkoli.

Dwie trzecie obywateli Ukrainy w aglomeracji poznańskiej to mężczyźni, ponad połowa legitymuje się wykształceniem wyższym, a ponad jedna czwarta wykształceniem średnim. Blisko połowa to osoby w wieku 26-40 lat, co czwarty jest w wieku do 26 lat. Ponad połowa z nich mieszkała na Ukrainie w małych miastach lub na wsi. Duża grupa przybyła z części wschodniej i środkowej Ukrainy. Ich wspólną motywacją przyjazdu do Polski jest chęć zamieszkania w kraju o wyższym standardzie życia niż na Ukrainie oraz możliwość korzystania z oferty edukacyjnej na europejskim poziomie. Większość z nich pracuje w aglomeracji poznańskiej, przede wszystkim w przemyśle, transporcie, handlu i budownictwie. Ponad połowa jest zatrudniona na stałe na podstawie umowy o pracę. Jedynie 23% wykonuje pracę zgodną z kwalifikacjami.

Brak dobrej znajomości języka polskiego utrudnia obcokrajowcom życie codzienne i załatwianie spraw urzędowych. Większość obywateli Ukrainy chciałaby lepiej poznać język polski i integrować się z polska społecznością. Problemem są dla nich także przede wszystkim kontakty z urzędami, załatwianie spraw formalnych, problemy ze znalezieniem mieszkania, przemęczenie pracą. Oczekują przede wszystkim na pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, spraw mieszkaniowych, nauce języka polskiego, dostępie do świadczeń socjalnych i informacji o codziennych sprawach życiowych, a także uzyskania lepszej pracy. Większość obywateli Ukrainy mających dzieci uczące się w poznańskich szkołach oczekuje wsparcie placówek oświatowych w adaptacji językowej i kulturowej dzieci i jest zainteresowanych w uczęszczaniu dzieci do klas przygotowawczych. 70% uczniów pochodzenia ukraińskiego i 40% dzieci z Ukrainy w przedszkolach publicznych jest objętych dodatkową nauka języka polskiego. Rodzice tych dzieci w większości planują pozostanie w Polsce na stałe. Plany pozostałej grupy obywateli Ukrainy są zróżnicowane. Część nich chciałaby pozostać na stałe w Polsce, co czwarta osoba planuje cykliczną pracę w Polsce a co piąta emigrację do innego kraju. Główne motywacje do pozostania na stałe w Polsce to wyższy standard życia niż na Ukrainie, stabilność, bezpieczeństwo i rozwój Polski dający możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, możliwość lepiej wynagradzanej pracy, możliwość wykształcenia w standardzie europejskim, lepsze perspektywy dla dzieci.