Porozumienie o współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Uniwersytetem Europejskim Viadrina

W maju podpisano porozumienie o współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, które precyzuje prawne podstawy współpracy między tymi uczelniami.

. - grafika artykułu
.

W maju podpisano porozumienie o współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, które precyzuje prawne podstawy współpracy między tymi uczelniami, co ułatwi prowadzenie wspólnych badań oraz otwieranie kolejnych kierunków studiów. "Chodzi o dostosowanie zasad funkcjonowania Collegium Polonicum jako jednostki wspólnej UAM i Viadriny do polskiej ustawy o szkolnictwie wyższym z 2005 roku" - powiedział zastępca dyrektora administracyjnego Collegium Polonicum Marek Kłodnicki. W wyniku tegorocznego porozumienia, od października 2011 roku Collegium Polonicum w Słubicach uruchomi nowy licencjacki kierunek - filologię germańską o specjalizacji germanistyka interkulturowa. Absolwenci otrzymają dyplomy obydwu uczelni. W przyszłości planowane jest utworzenie studiów magisterskich uzupełniających na tym kierunku. W podobny sposób odbywają się w Słubicach zajęcia na polsko-niemieckich studiach prawniczych, komunikacji międzykulturowej i politologii.
Collegium Polonicum jest wspólną placówką naukowo-badawczą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą. Jego głównym zadaniem jest działanie na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską a Niemcami. Profil nauczania obejmuje kierunki studiów pod patronatem jednego lub obydwu uniwersytetów, kierunki studiów podyplomowych oraz zajęcia dydaktyczne będące ofertą uzupełniającą. Collegium Polonicum jest także miejscem współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie kultury, corocznie odbywają się w nim liczne imprezy kulturalne, np. Dni Muzyki nad Odrą i festiwal Transvocale. W obu uczelniach - UAM i Viadrinie - kształci się teraz ok. 53 tys. studentów z różnych krajów świata, z czego prawie 2 tys. w Collegium Polonicum w Słubicach.